ΜΕΝΤ - Πιερικός Αρχέλαος 58 – 82 // Επίδειξη ισχύος

Δευτέρα 12 Απριλίου 2010

ΔΕΥΤΕΡΑ 12-4-2010
Μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε χθες επί της ΜΕΝΤ στη Θεσσαλονίκη με 82 – 58 και εισέπραξε το ζεστό χειροκρότημα όλων των φιλάθλων   αναγνωρίζοντας την πλήρη υπεροπλία του.
Οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου είχαν φρεσκάδα στο παιχνίδι τους έκαναν, πολύ καλή εμφάνιση στο... σύνολό τους σε έναν αγώνα που ο Δ. Γαλάνης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.
Μελανό σημείο της μεγάλης χθεσινής νίκης ήταν ο τραυματισμός του Ψαρόπουλου στο 10λεπτο όταν του γύρισε το δάχτυλο (δείκτης) του αριστερού του χεριού.
Οι Κατερινιώτες φίλαθλοι κέρδισαν τη μάχη της κερκίδας και οδήγησαν τους παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου σε μια θριαμβευτική νίκη με το επιβλητικό 82-58.
Στο α’ 10λεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος έδειξε τις προθέσεις του μπήκε δυνατά και επέβαλε το ρυθμό του κάνοντας μάλιστα νταμπλ σκορ στο ημίχρονο.
Τα δεκάλεπτα: 9-20, 20-42, 39-58, 58-82.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Νικολούδης και Θωμόπουλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΝΤ (Παπαδόπουλος)
Χατζημιχαηλίδης, Αθανασιάδης 2, Γκοντόπουλος 3(1), Τανακίδης 13(3), Σφέϊκος 5, Χατζηπέτρου 9, Κοκολιός 6, Μπένας 3, Βασιλείου 6(2), Τότσιος, Μακρής 9(1), Γαρουφαλιάς 2.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης)
Τσαϊτουρίδης, Μητσάκης 12(4), Μόρφης 5(1), Γκέρος 4, Δαμαλής, Βίλλας 2, Ράπτης 18, Γκογκίδης 13(3), Θεολόγου, Ροδοστόγλου 14(2), Ψαρόπουλος , Τσουκ 14(1).
Στην επόμενη αγωνιστική στις 18.4.2010: Πιερικός Αρχέλαος - Μ. Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης, ώρα 5,00 μμ

*Ο Κεραυνός Αιγίου έχει έναν μηδενισμό.
** Απόλλων Π. και Μαντουλίδης έχουν από έναν αγώνα λιγότερο (θα γίνει την Τετάρτη 14/04)