10-21
1-0-9
6-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ….(2-1)

altΗ πορεία του Ολυμπιακού Βόλου προς την  Superleague, συνεχίζεται, καθώς επικράτησε και του Πιερικού με 2-1. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη που μείωσε την διαφορά από την πρώτη Κέρκυρα στους τρεις βαθμούς.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φάνηκαν οι διαθέσεις του γηπεδούχου Ολυμπιακού Βόλου καθώς μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο καλές ευκαιρίες και ένα γκολ με τον Σολάκη. Ο Πιερικός μετά από ένα εικοσάλεπτο πίεσης ανέβηκε, ισορρόπησε το ......παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις στα καρέ του Κηπουρού.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους ερυθρόλευκους να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες για το 2-0, κάτι που το πέτυχαν στο 59 με πολύ όμορφο σουτ του Καπετάνου που σημείωσε το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα του, μετά το προηγούμενο ματς με την Ηλιούπολη. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου μετά την πρώτη ώρα του παιχνιδιού ανέβηκε, πίεσε τον Ολυμπιακό και μείωσε στο 74’ σε 2-1 σκορ που ήταν και το τελικό καθώς οι Κατερινιώτες δεν μπόρεσαν στα υπόλοιπα λεπτά να κάνουν κάτι για να γλιτώσουν την πρώτη τους ήττα στο δεύτερο γύρο.
ΦΑΣΕΙΣ: Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός Βόλου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του στον αγώνα, με το σουτ του Ουμπίντες να αποκρούεται από τον Γουμάγια. Στο 5΄ ο Ουμπίντες έγινε δημιουργός καθώς έβγαλε την σέντρα στον Σολάκη που έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουμάγια. Στο 11’ ήρθε το γκολ για τους Βολιώτες απόρροια της πολύ καλής προσπάθειας του Ηλία Σολάκη. Ο Αμπράμοβιτς από δεξιά έκανε την σέντρα για τον επιθετικό του Ολυμπιακού Βόλου που απέφυγε τον Τασίδη και με αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη. Στο 30’ η σέντρα σουτ του Παντελιάδη πέρασε μόλις άουτ από το δοκάρι του Κηπουρού, ενώ στο 44’ ο αμυντικός του Πιερικού πρόλαβε τον Μόνχε πριν γίνει απειλητικός για την εστία του Γουμάγια.
Στην επανάληψη στο 59’ ο Κώστας Καπετάνος εφτά λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε το 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου με ένα κεραυνό από τα 25 περίπου μέτρα και έδωσε προβάδισμα ασφαλείας για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη. Μετά το γκολ ο Πιερικός πήρε τα ηνία του αγώνα και μείωσε στο 71’ σε 2-1 μετά από γκολ που σημείωσε ο Θάνος με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Φρέντερικς.
ΓΚΟΛ: 1-0 (11’ Σολάκης- σουτ), 2-0 (59’ Καπετάνος – σουτ), 2-1 (71’ Θάνος –κεφ)
Ολυμπιακός Βόλου: Κηπουρός, Μπουλούτ, Λιαπάκης, Ζαραδούκας, Κόρμπος, Ψυχογιός, Ουμπίντες (77' Κοτίτσας) , Μόνχε (88' Αρβανίτης), Ροτζέριο, Σολάκης, Αμπράμοβιτς (52’ Καπετάνος)
Προπονητής: Σάκης Τσιώλης
Πιερικός: Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Τασίδης, Παστός (67΄ Ρέγιες), Γιαζιτζόγλου(89' Γκουγκουλιάς), Μαρτίνεζ,  Παντελιάδης, Μακρής, Θάνος, Πέντα, Ολγκίν (35’ Φρέντερικς)
Προπονητής: Σούλης Παπαδόπουλος
Διαιτητής: Σέγκος (Εύβοιας)
Βοηθοί: Πάνος (Εύβοιας), Γκώνιας (Ανατ. Αττικής)
Κίτρινες: Ούμπιντες – Τασίδης, Παντελιάδης, Μακρής, Ρέγες
Κόκκινες:
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Σάκης Τσιώλης (προπονητής Ολυμπιακού Βόλου): «Το σημερινό παιχνίδι ήταν για μας 3 πολύτιμοι βαθμοί σε μία κομβική στιγμή του πρωταθλήματος απέναντι σε μία ομάδα που ξεκίνησε με τους ίδιους στόχους με μας. Και ξέρουμε πολύ καλά πως η ομάδα με τον ερχομό του Σούλη Παπαδόπουλου έγινε ακόμη πιο επικίνδυνη και είναι το πρώτο παιχνίδι με το σημερινό της προπονητή που χάνει εκτός έδρας. Αυτό δείχνει και το βαθμό δυσκολίας του σημερινού αγώνα και  αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, παρότι το γκολ που δεχτήκαμε οφειλόταν σε αδράνεια της άμυνας και του τερματοφύλακα και μπορούσαμε να το αποφύγουμε, για να κάνουμε τα πράγματα πιο εύκολα για μας. Η ικανότητα όμως που έχει ο Πιερικός να παλεύει τα παιχνίδια μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά και οι στημένες φάσεις μας έκαναν όλους, εμάς και τον κόσμο να έχουμε πολύ άγχος. Προχωράμε, παίρνουμε αυτούς τους 3 βαθμούς και το πιο σημαντικό από αυτήν την αγωνιστική είναι ότι δεν είμαστε μόνο εμείς που μας κυνηγάνε οι άλλες ομάδες και κυρίως ο ΟΦΗ αλλά υπάρχει και η Κέρκυρα. Και αυτό είχα πει στα παιδιά. όταν πήγαμε στην Κέρκυρα και κάναμε θετικό αποτέλεσμα ότι, θα πρέπει και η Κέρκυρα να ενδιαφερθεί για τις άλλες ομάδες κάτω από εμάς, όπως και οι άλλες ομάδες να ενδιαφερθούν και για την Κέρκυρα. Αυτό είναι το πιο θετικό της αγωνιστικής. Η προσοχή μας στρέφεται στο επόμενο παιχνίδι με τη Δράμα και απαιτείται ηρεμία και συγκέντρωση. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για μία ακόμη φορά στο φίλαθλο κόσμο του Ολυμπιακού Βόλου».
Σούλης Παπαδόπουλος (προπονητής Πιερικού): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και στον άξιο συνάδελφο Σάκη Τσιώλη για τη νίκη. Νομίζω ότι έγινε ένα καλό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές και ποιοτικές ομάδες. Σίγουρα ο Ολυμπιακός Βόλου και η Κέρκυρα, όπως έχω ξαναπεί, είναι τα δύο φαβορί για τις δύο πρώτες θέσεις και από τη μεριά μας θα προσπαθήσουμε να μπούμε στην εξάδα και από εκεί να διεκδικήσουμε, αν είναι δυνατόν, την τρίτη θέση. Το πρωτάθλημα της β’ εθνικής είναι πάρα πολύ δύσκολο και εμείς δεν είχαμε ξεκινήσει καλά αλλά τον τελευταίο καιρό βρισκόμαστε σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και με όποιον αντίπαλο κι αν παίζουμε, προσπαθούμε να τον κερδίσουμε. Νομίζω ότι ο Ολυμπιακός Βόλου με τη βοήθεια του κόσμου μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια κατάφερε και προηγήθηκε στο σκορ.  Στο δεύτερο ημίχρονο αν και νομίζω ότι ξεκινήσαμε καλύτερα, μείναμε πίσω με δύο γκολ μετά το καταπληκτικό γκολ του Καπετάνου. Παρόλα αυτά ρισκάραμε, πετύχαμε ένα γκολ και πιέσαμε όσο μπορούσαμε για να γυρίσουμε το παιχνίδι και να πάρουμε το βαθμό.  Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου, προσπάθησαν πάρα πολύ, απλά ο Ολυμπιακός Βόλου είναι και καλή και ικανή ομάδα. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, όσο σημαντικό είναι αυτό, είναι και το προηγούμενο. Αυτό ακριβώς είχα πει και την περασμένη εβδομάδα και κάποιοι το πήραν αλλιώς. Με ξέρετε καλά στο Βόλο και μαζί πηγαίναμε τότε και κερδίζαμε παιχνίδια. Εγώ πρόσφερα στο Βόλο και αν δεν σωνόταν τότε ο Βόλος δεν θα ερχόταν στη συνέχεια ένας άξιος πρόεδρος όπως ήρθε και πήρε την ομάδα και σήμερα ο Βόλος είναι από τις ομάδες που τις ζηλεύουν πάρα πολλοί γιατί έχει και ικανή διοίκηση και ικανό προπονητή και ικανούς παίκτες και πάνω απ΄ όλα έναν υπέροχο κόσμο».
Ηλίας Σολάκης (παίκτης Ολυμπιακού Βόλου)Q «Θέλω να αφιερώσω τη σημερινή σπουδαία νίκη στον κόσμο και στους δύο ανθρώπους που ταλαιπωρούνται ακόμη από το πρώτο παιχνίδι μέσα στην Κατερίνη, όπως ενημερώθηκα από τους συμπαίκτες μου και σε αυτούς τους δύο ανθρώπους αφιερώνουμε κυρίως τη σημερινή νίκη μας. ΄Οσον αφορά το παιχνίδι είμαστε αρκετά καλοί, προηγηθήκαμε 2-0 στο σκορ και εκεί ίσως χαλαρώσαμε γιατί νομίζαμε ότι θα κερδίζαμε εύκολα το παιχνίδι. Θέλω να πω στον κόσμο ότι δεν μπορούμε να κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια με 2-0 και 3-0. Σίγουρα έχουμε ποιοτική ομάδα αλλά το πρωτάθλημα είναι δύσκολο, υπάρχει πίεση, υπάρχει άγχος. Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας όπως ακριβώς βρίσκεται πλάι μας και μας βοηθάει σε κάθε παιχνίδι και πιστεύω ότι στο τέλος θα χαμογελάσουμε όλοι μαζί. Η ομάδα μας είναι πολύ ποιοτική, έχουμε καλούς παίκτες, καλό προπονητή, καλή διοίκηση και όλα αυτά φυσικά συνηγορούν στο να πάει η ομάδα ψηλά».
Θανάσης Παντελιάδης (παίκτης Πιερικού): «Σήμερα δεν ξεκινήσαμε καλά, ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε το παιχνίδι και ενώ πιέζαμε ήρθε ένα πολύ ωραίο γκολ του Καπετάνου. Δεν παρατήσαμε το παιχνίδι, βάλαμε ένα γκολ και πιστεύω ότι στο τέλος είχαμε την υπεροχή αλλά παίζαμε απέναντι σε μία ομάδα που λογικά του χρόνου θα βρίσκεται στη Σούπερ Λίγκ. Να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια, κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και θα πάμε για τη νίκη».