SuperLeague - ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ - ΒΙΝΤΕΟ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2009-2010
Β΄ ΓΥΡΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΑΥΡΙΟΥ
                       ΓΣ Λαυρίου - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος  75 - 65
Με ήττα επέστρεψε από την Αθήνα ο Πιερικός Αρχέλαος, αφού έχασε στο Λαύριο από το Γυμναστικό Σύλλογο με 75-65. Ένα αποτέλεσμα που δεν πτοεί του κατερινιώτες, αλλά απεναντίας τους κάνει πιο δυνατούς για τον επόμενο αγώνα.
 Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-31, 51-39, 75-65.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Ξάνθος και Μπορμπαντωνάκης.
Οι συνθέσεις:
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Αθανασόπουλος, Καρβούνης 16(4), Μπάκας 4, Σίννης 2, Κούσουλας 12(2), Γιαννακόπουλος 4, Περράκης, Σταμάτης, Λυκογιάννης 9 (1), Ψηλέας 28 (1).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Τσαϊτουρίδης, Μητσάκης 16(3), Μόρφης, Παπαμιχαήλ 4, Δαμαλής, Βίλλας, Ράπτης 2, Γκογκίδης 20(3), Γκέρος 2, Ροδοστόγλου 15(2), Ψαρόπουλος 3, Τσουκ 9.
Στην επόμενη αγωνιστική στις 14.3.2010: Πιερικός Αρχέλαος - Πανερυθραϊκός. Κλειστό γυμναστήριο Κατερίνης, ώρα 5 μ.μ.

novasports.gr
Σωκράτης Μπουντούρης Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Πιερικό και την Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι Θεσσαλοί, παρά τα σημαντικά οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν, απέσπασαν έναν πολυτιμο βαθμό στην έδρα των Μακεδόνων, οι οποίοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Πιερικός αναζήτησε το γρήγορο γκολ και κατάφερε να προηγηθεί στο 10' όταν μετά από μπαλιά του Θάνου και λάθος εκτίμηση του Δούκα, ο Φρέντερικς βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα Κουτσόπουλο και πλάσαρε σωστά ανοίγοντας το σκορ.

Ωστόσο, οι Θεσσαλοί αντέδρασαν και στο 26' μετά από λάθος του Ρέγες, η Αναγέννηση έφυγε στην αντεπίθεση και ο Μπουντούρης πλάσαρε τον τερματοφύλακα Γουμάγια, πετυχαίνοντας το 1-1.

Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος της συνάντησης, οι Μακεδόνες άσκησαν πίεση στην εστία των "κιτρινόμαυρων" και αναζήτησαν το δεύτερο γκολ.

Ο Πιερικός δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει όμως οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη άντεξαν, έχοντας και την εύνοια της τύχης στη φάση του 80' όταν μετά από προσπάθεια του Θάνου, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Εξουζίδης, Τασίδης, Γιαζιτζόγλου, Ρέγιες (62' Ολγκίν), Παντελιάδης, Κοντέων, Πέντα (83' Τσιτλακίδης), Φρέντερικς (77' Γκουγκουλιάς), Θάνος.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Κουτσόπουλος, Αγγελόπουλος, Κουρτεσιώτης, Δούκας, Φόρστερ, Βούκοβιτς, Μότζο, Διγκόζης (90' Ουέλιγκτον), Μπουντούρης, Χατζηρίζος(90' Τσάγγαρης), Βακουφτσής (81' Γκόγκας).
επιμέλεια: Ζαχαρίας Γεωργίου

Σώθηκε και τον άφησε εκτός διεκδίκησης του τίτλου - ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΣΦΠ 1-0

Ιακομπ, Κομπαγιάσι και Μάρα πανηγυρίζουν... Νίκη σωτηρίας πέτυχε ο Ηρακλής που επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 1-0 και άφησε τους "ερυθρόλευκους" πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή και στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εκπληκτικός ο Φερνάντέζ που με τις επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε Μάρα με πέναλτι στο 6'.

Ο Γιόζεφ Μπουμπένκο χρησιμοποίησε τον Φερνάντέζ στη θέση του τερματοφύλακα, τον Παπαζαχαρία στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Μάρτος στο αριστερό και τους Λέκι, Κατσαμπή στο κέντρο. Αμυντικό χαφ ήταν οι Καρλίνιος, Πίτου Γκαρσία και ο....

ΝΕΟΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ...ΜΠΡΑΒΟ - ΝΕΟΙ ΠΙΕΡΙΚΟΥ - ΝΕΟΙ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 3-0

Σε ένα πολύ καλό παγνίδι, με παραγωγικό το πρώτο ημίχρονο, οι ΝΕΟΙ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ, υπέταξαν την ομάδα ΝΕΩΝ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ με σκόρ 3-0, που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.
Οι νέοι του Πιερκού, έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και έδειξαν ότι δίκαια κατέχουν τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στοπρωτάθηλαμτα της Β Εθινκής κατηγορίας.
Τα γκόλ:
Στο 2 λεπτό με όμορφη κεφαλιά του Κραγιόπουλου, έγινε το 1-0
Στο 25 λεπτό με δυνατό και άψογο τεχνικά γυριστό σούτ ο Σεχολάρι πέτυχε το 2-0
Στο 40 λεπτό ο Χάρης Καμπερίδης με όμορφο πλασέ έξω απο την περιοχή έστειλε τη μπάλλα στο γάμα της εστίας του τερματοφύλακα της Καρδίτας.
Στο δέυτερο ημίχρονο, η ομάδα έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο, με σωστή ανάπτυξη, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, που δέν έγιναν γκόλ γιατί οι παίκτες μας δέν ήταν ψίχραιμοι στο τελίωμα των φάσεων.