"ΝΑΟΥΣΑ - Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 1-0 // Έχασαν πέναλτι οι Πόντιοι στο ντέρμπυ"

Δευτέρα 12 Απριλίου 2010

ΔΕΥΤΕΡΑ 12-4-2010
Τη νίκη της… ημέρας πέτυχε η ομάδα της Νάουσας, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 επί των πρωτοπόρων ΑΕ Ποντίων Κατερίνης, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς (55 έναντι 49).
Το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Μερκούρης Καραλιόπουλος στο 22ο λεπτό, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα.
Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Νάκα από... τον Παπατάνο.
Ο Ταρασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Αμπατζίδη.
Στο 69ο λεπτό ακυρώθηκε τέρμα της Νάουσας (Δημητριάδης) ως οφσάιντ, ενώ οι Ημαθιώτες έχασαν την ευκαιρία να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ, αρχικά στο 74’ (σουτ του Χατζηγεωργίου, με τη μπάλα να χτυπάει σε πόδι αμυντικού) και στη συνέχεια στο 79’ (ο Κεστελίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή προ του επερχόμενου Τρούπκου).
Τέλος, ο Κεστελίδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90’.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΝΑΟΥΣΑ: Αμπατζίδης, Παπατάνος, Στέφος, Μουρουζίδης (65΄ Πετράκος), Σίμος, ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ, ΚΑΡΑΛΙΟΠΟΥΛΟΣ, Δάλλας, ΤΡΟΥΠΚΟΣ,ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ (60΄ Χατζηγεωργίου), Δημητριάδης ( 89΄Μωυσιάδης).
Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ: Βασιλειάδης, Κούρτογλου, Πεϊδης (58΄ Μπαγλαρίδης), Μπαλαμπάνης (Παπαδόπουλος Κ.), ΚΕΣΤΕΛΙΔΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΜΑΥΡΙΔΗΣ, ΤΑΡΑΣΙΑΔΗΣ, Καλουσίδης, Νάκας, Βεϊδαμενίδης