Πρωταθλήματα Χάντμοπλ - Αμύντας Αμυνταίου - Αρχέλαος 30-33 Ορφέας Κατερίνης-Φίλιππος Βέροιας 27-24 - Για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Ανδρών Αμύντας Αμυνταίου-Αρχέλαος 30-33

Δευτέρα 15 Μαρτίου 2010

Με τους δύο βαθμούς στις αποσκευές του  επέστρεψε από το Αμύνταιο νικώντας τον Τοπικό Αμύντα με 33-30 και συνεχίζει τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. Ο αντίπαλος τους Αρχελάου είναι από τις καλές ομάδες του ομίλου και γι’ αυτό η νίκη χαρακτηρίζεται επιτυχία. Οι ...παίκτες του Αρχελάου μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό, πήραν το προβάδισμα στο σκορ αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού και γι’ αυτό άλλωστε δεν έχασαν σε κανένα δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ. Τα έξι γκολ διαφορά που πήραν  στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτά που δεν ανησύχησαν τους παίκτες για την τελική επικράτηση.
Απόλυτα δίκαιη η νίκη του Αρχελάου που είχε καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ακόμα και σε κάποια άσχημα μικρά διαστήματα.
Τα δεκάλεπτα: 3-5, 6-11, 13-17, 18-24, 25-27, 30-33
Οι συνθέσεις και οι σκόρερς
Αμύντας Αμυνταίου: Κουνλής, Τότσης 3, Μακρι8ανίδης, Κοκελίδης, Ρουμελιώτης 8, Μουκουβάλας, Ατματζίδης 2, Ρήγας 8, Κοντζής, Στόϊκος, Παναγιωτίδης 5, Δημητρίου 4.
Αρχέλαος: Παπαδόπουλος Τ, Κοσμίδης Ηρ., Ζορμάς, Ξεφτέρης 1, Τριανταφύλου Σπ 7, Ράπτης 3, Ασαρίδης, Σαϊδές 5, Μεϊτανίδης 9, Ξώνης 1, Λυκόπουλος, Δράντζιος, Χρύσος 7.
Πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής Γυναικών
Νικητής ο Ορφέας στο ντέρμπι κορυφής
Ορφέας Κατερίνης-Φίλιππος Βέροιας 27-24

Τη ρεβάνς της ήττας του πρώτου γύρου πήραν τα κορίτσια του Ορφέα επικρατώντας του πρωτοπόρου Φιλίππου Βέροιας με 27-24 μετά από ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα δεν μπόρεσε καμία να ξεφύγει στο σκορ. Στο 3ο δεκάλεπτο όμως τα κορίτσια του Ορφέα ήταν καλύτερα και δίκαια τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 15-13.
Οι παίκτριες του Φιλίππου Βέροιας που δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι είναι πολύ καλή ομάδα στην επανάληψη μπήκαν πολύ δυνατά και με τη λήξη του 4ου δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 18-18.
Τα υπόλοιπα όμως δύο δεκάλεπτα ανήκουν κυριολεκτικά στα κορίτσια του Ορφέα που πέτυχαν εννιά γκολ και δέχτηκαν έξι και πήραν τελικά τη μεγάλη νίκη με 27-24 και είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 2ης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 5-5, 10-10, 15-13, 18-18, 23-21, 27-24.
Ορφέας Κατερίνης: Πετρωτού, Χοτοκουρίδου, Τσίκου 1, Παρμακιώτη, Φάκα, Σιδηροπούλου, Κουτσίδου, Λευθέρη Άννα 6, Μπίμπα 7, Σιμώνη 2, Λευθέρη Ευγενία 4, Μετεμτζίδου 4, Βαρμάζη 3.
Φίλιππος Βέροιας:Καφετζοπούλου, Καρσανίδου 3, Τουλουμτσή 4, Χατζηγεωργίου 2, Ανθίτση, Καραφουλίδου 4, Τσιαμούρα, Καφετζοπούλου Κ, Μούρνου 7, Ματαρώνη 1, Σετεμπάρη, Σαφορίκα, Τσιγκενοπούλου 2, Νούσια 1. (ΤΟΠΙΚΗ)