Ολική επαναφορά για τον Αρη

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2010

Κάμπορα και Κόκε πανηγυρίζουν... ΚΥΡΙΑΚΗ 14-2-2010
Ο Αρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα... αποδυτήρια, από το τέρμα που πέτυχε ο Μπέτο στο 2' κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να επιβληθεί του Εργοτέλη με 2-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος. Κόκε (29') και Αντού (45') τα γκολ των "κίτρινων". Πλέον ο Αρης πλησίασε στον πόντο την ΑΕΚ, ενώ κατάφερε να απομακρυνθεί πέντε βαθμούς από τον Ατρόμητο που ακολουθεί στην πέμπτη θέση. Οι Κρητικοί έπεσαν στην ένατη θέση και απομακρύνθηκαν περισσότερο από τα πλέι οφ.
Ο Εργοτέλης κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μπέτο παραβίασε την εστία του Σηφάκη και έβαλε την ομάδα του οδηγό στο σκορ. Ο Αρης τρία λεπτά αργότερα έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση με τον Κόκε, όμως, ο Ισπανός δεν στάθηκε τυχερός και είδε τον Πόσα να αποκρούσει με την πλάτη, στερώντας του με αυτό τον τρόπο το γκολ.

Οι Κρητικοί έδωσαν χώρο στους "κίτρινους" με σκοπό να "χτυπήσουν" στην αντεπίθεση και παράλληλα να μπορέσουν να κλείσουν τους χώρους προς της εστία του Πόσα. Το δεύτερο το πέτυχαν, όχι όμως και το πρώτο αν και η παρουσία του Μπέτο δέσποζε στη μεσαία γραμμή. Ο Μπούντιμιρ έδειχνε απομονωμένος μπροστά, ενώ ο Ορφανός πιο πολύ γύριζε στη μεσαία γραμμή, παρά έδινε βοήθειες στον συμπαίκτη μπροστά. Ετσι ο Αρης ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες για να ισοφαρίσει γινόταν από μακρινές αποστάσεις και δεν είχαν την τύχη που επιθυμούσαν. Ωστόσο το δώρο του Πόσα στο 29' επέστρεψε στους γηπεδούχους να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Ο Κόκε σούταρε έξω από την περιοχή και ο Ούγγρος γκολκίπερ είδε την μπάλα να περνάει κάτω από το σώμα του και να καταλήγει στα δίχτυα.
Ο Αρης είχε την υπεροχή, αλλά δεν κατόρθωνε να επιχειρήσει κάποιο σουτ. Τα γεμίσματα από τα πλάγια αποτελούσαν εύκολη λεία για τους αμυντικούς του Εργοτέλη που αντιδρούσαν σωστά, εκτός από την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, όπου ο Νέτο έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά και ο Αντού στο δεύτερο δοκάρι με σουτ πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα στη Σούπερ Λιγκ. Ετσι οι γηπεδούχοι αν και ξεκίνησαν το πρώτο μέρος βρισκόμενοι πίσω στο σκορ, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-1, χωρίς να έχουν "πιάσει" υψηλά στάνταρ απόδοσης.
Το δεύτερο ημίχρονο παραλίγο να ξεκινήσει όπως το πρώτο, αλλά ο Μπούντιμιρ δεν κατάφερε να σουτάρει μπροστά από τον Σηφάκη, ύστερα από έξοχη πάσα του Ρομάνο από τα δεξιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και πίεζαν, ενώ οι "κίτρινοι" με τους δύο Αμερικανούς προσπαθούσαν να βγουν στην αντεπίθεση. Η αριθμητική ισορροπία χάλασε ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της μίας ώρας παιχνιδιού, καθώς ο Νάτσο Γκαρσία αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ χωρίς να χάσει χρόνο πραγματοποίησε δύο αλλαγές, αποσύροντας τους δύο Αμερικανούς, βάζοντας στη θέση τους έναν αμυντικό και έναν επιθετικό. Ο επιθετικός μονόλογος του Εργοτέλη συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σηφάκη να αντιδρά σωστά σε όλες τις ευκαιρίες των Κρητικών, οι οποίοι από την στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι ο Λεάλ έγιναν ακόμα πιο "επικίνδυνοι", αλλά όχι και αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Ετσι έμεινε μέχρι τέλος το 2-1 που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Ο Αρης επανήλθε στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια, όπου είχε γνωρίσει δύο ήττες και είχε μία ισοπαλία, ενώ ο Εργοτέλης έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι για δεύτερη φορά στα τρία τελευταία του παιχνίδια.
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"
Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίου)
Αρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Νασούτι, Αράνο, Νάτσο Γκαρσία, Πρίττας, Αντού (62' Κουλουχέρης), Κάλβο, Κόκε, Τζόνσον (62' Κάμπορα)
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Σατσιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης (69' Βερπακόφσκις), Γελαδάρης, Μπέτο (63 Λεάλ), Τζούνιορ, Τσεσνάουσκις, Ρομάνο, Ορφανός (83' Δ. Κοιλιάρας), Μπούντιμιρ.
Η εξέλιξη του αγώνα
1' Σουτ Ορφανού έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
2' 0-1 ΓΚΟΟΟΛ Ο Ρομάνο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπέτο τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι μπροστά από τον Ρονάλντο και μόνος απέναντι από τον Σηφάκη από το σημείο του πέναλτι με σουτ έγραψε το 0-1
5' Σέντρα Κάλβο από τα δεξιά, ο Τζόνσον κέρδισε την κεφαλιά, ο Κόκε πετάχτηκε και επιχείρησε το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Πόσα που είχε επιχειρήσει τη βουτιά και πέρασε κόρνερ
11' Σουτ Μπέτο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
12' Σέντρα Αράνο από τα αριστερά, ο Τζόνσον από τα αριστερά της μικρής περιοχής επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά ο Πόσα μπλόκαρε εύκολα
22' Σουτ του Τζόνσον από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
25' Σουτ Τζόνσον από τον άξονα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πόσα
27' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Νάτσο Γκαρσία για φάουλ στον Ρομάνο
29' 1-1 ΓΚΟΟΟΛ Ο Κόκε επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Πόσα που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει
39' Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή και από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση
43' Ο Αρης προσπαθεί να γεμίσει την μπάλα στην περιοχή, αλλά οι αμυντικοί του Εργοτέλη διώχνουν
45' 2-1 ΓΚΟΟΟΛ Ο Νέτο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και γύρισε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Αντού με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

47' Ο Ρομάνο έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Μπούντιμιρ προσπάθησε με τακουνάκι να ισοφαρίσει, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Κροάτη
51' Σουτ Τζούνιορ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
59' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ κόκκινη κάρτα Ο Νάτσο Γκαρσία κράτησε το Ρομάνο στη μεσαία γραμμή και αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα
61' Αντεπίθεση του Αρη, ο Τζόνσον επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
62' ΑΛΛΑΓΗ Ο Κάμπορα στη θέση του Τζόνσον
62' ΑΛΛΑΓΗ Ο Κουλουχέρης στη θέση του Αντου
63' ΑΛΛΑΓΗ Ο Λεάλ στη θέση του Μπέτο
68' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Κάμπορα που ζήτησε από τον κ. Γιάχο να δείξει την κάρτα στον Τζούνιορ
69' ΑΛΛΑΓΗ Ο Βερπακόφσκις στη θέση του Κορδονούρη
70' Σέντρα σουτ του Ρομάνο, ο Σηφάκης έδιωξε δύσκολα με τη γροθιά πάνω στη γραμμή
72' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Λεάλ που έπιασε την μπάλα πέφτοντας στο έδαφος
73' ΣουτΚόκε έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ξυστά από το δεξί δοκάρι
73' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Βερπακόφσκις για σκληρό μαρκάρισμα στον Πρίττα
75' Σέντρα Λεάλ από τα αριστερά, ο Μπούντιμιρ στην καρδιά της άμυνας επιχείρησε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε στα πλάγια εκεί όπου ο Τσεσνάουσκις σούταρε, αλλά άστοχα
78' Διαγώνιο σουτ του Λεάλ από τα δεξιά, ο Βερπακόφσκις από αριστερά έκανε την προβολή, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Λετονό και ξυστά από το δοκάρι
80' ΑΛΛΑΓΗ Ο Δημήτρης Κοιλιάρας στη θέση του Ορφανού
84' ΑΛΛΑΓΗ Ο Χαβίτο στη θέση του Τόνι Κάλβο
85' Σουτ Λεάλ έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε
90' Αντεπίθεση του Αρη, ο Κάμπορα επιχείρησε το σουτ, ο Χίμπλινγκερ έβαλε το πόδι του και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
  επιμέλεια: Ζαχαρίας Γεωργίου