ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 ΣΕΤ Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ! (vid)

Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

..

Σύρος. Του: Κώστα Ασημακόπουλου
Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία του! Μεγάλο πρωταγωνιστής ο Βασίλης Κουρνέτας!

Ο Γιάννης Καλμαζιδης έβαλε την υπογραφή του κάτω από τον πρώτο τίτλο του ΠΑΟΚ νικώντας μάλιστα τον Ολυμπιακό με τον οποιο το 2011 είχε κατακτήσει το Κύπελλο.
Ο Βασίλης Κουρνέτας έγραψε τη δική του ιστορία. Κατέκτησε τον 8ο τίτλο κυπέλλου και μάλιστα ενώ το περασμένο καλοκαίρι κρίθηκε στον Ολυμπιακό πως έχει κλείσει τον κύκλο του!

Τρίτος τίτλος κυπέλλου και για τον Ερνάντο Γκόμεζ και μάλιστα με τρίτη διαφορετική ομάδα! Εχει πάρει το κύπελλο του 2011 με τον Ολυμπιακό στη Ξένθη και του 2007 με τον Παναθηναϊκό στη Πάτρα!

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός και διαφήμιση για το βόλεϊ. Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη υποδοχή και μεγάλη αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις, ενώ ο Ολυμπιακός είχε μέτρια υποδοχή και υστέρησε επιθετικά.

Από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με πίεση στο σερβίς και τον Χιμένες να σηκώνει το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεις. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Με δύο επιθέσεις του αλάνθαστου Σαφράνοβιτς και μία άουτ επιθεση του Γιούρισιτς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 23-20. Ο Ντιάτσκοφ απλά μείωσε το σκορ σε 23-21 ακια ο Γκόμεζ με τον Χιμένες τελείωσαν το σετ 25-21 κάνοντας το 1-0 σετ.

...

Ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι και στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου σετ αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία του Ολυμπιακού. Ο δικέφαλος έχοντας τον Χιμένες σε μεγάλα κέφια ξέφυγε και με 12-7. Ο άσσος του Κλαρκ και οι επιθέσεις του Ντιάτσκοφ έβαλαν τον Ολυμπιακό στον αγώνα και από το 14-10 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 και πέρασε μπροστά 18-17 με νέα επιθεση του Ντιάτσκοφ. Μετά από διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ, φοβερές φάσεις και εντυπωσιακές άμυνες ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά με μπλοκ του Ρανγκέλ (24-23) και επίθεση του Χιμενες (25-24). Ο Χιμένες έχασε το σερβίς και ο Σαφράνοβιτς κάρφωσε άουτ. Ο Ολυμπιακός πέρασε έτσι πάλι μπορστάμε 26-25 και τελείωσε το σετ με επίθεση του Ντιάτσκοφ και άσσο του ίδιου παίκτη για το 28-26 και το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ η πίεση του ΠΑΟΚ στο σερβίς κλιμακώθηκε, ο Γκόμεζ πήρε πιο πολλές επιθέσεις, ο Κουρνέτας έπαιζε πολύ πρώτο χρόνο και ο Γκαράς έδινε ρεσιτάλ σε άμυνα και υποδοχή. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με άσσο του Σαφράνοβιτς 12-0 και αργότερα 16-12 με δύο πρώτους χρόνους του Στεφάνου. Στο 17-14 ο Κοΐστρα με δύο πόντος μείωσε σε 17-16, ο Ντιάτσκοφ ισοφάρισε και ο το άουτ του Χιμένες έκανε το 18-17 για τον Ολυμπιακό στο συνολικό σερί 4-0. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με την άμυνα του και παρότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-18 ο εκπληκτικός Γκόμεζ ισοφάρισε 20-20. Στο 22-22 ο ΠΑΟΚ με ένα άουτ του Κοκκινάκη και δύο επιθέσεις του Γκόμεζ τελείωσε το σετ 25-22 κάνοντας το 2-0.

Η απονομή στον κυπελλούχο ΠΑΟΚ!

Oι καλύτερες στιγμές του τελικού (pics)

Η κατάκτηση του 3ου σετ τόνωσε τους παίκτες του ΠΑΟΚ που από το 12-12 με έναν άσσο του Γκόμεζ και με μία επίθεση του Χιμένες είχε μικρό προβάδισμα. Ο αγωνας πήρε άγρια ομορφιά με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 21-20. Εκεί έχασε το σερβίς ο Ντιάτσκοφ και ο Χιμένες κατέβασε ατομικό μπλοκ τον Κλαρκ και εν μέσω πανηγυρισμών έγινε το 23-20. Νέο μπλοκ του Γκόμεζ έκανε το 24-20 και ο αγώνας τελείωσε με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 25-22, 25-22
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένες 23 (18/37 ε., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 22% άριστες), Παντακίδης 7 (4/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 22 (20/40 επ., 2 άσοι), Ρανγκέλ 13 (7/14 επ., 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 13 (12/23 επ., 1 άσο, 52% υπ. – 28% άριστες), Γκαράς –λ (77% υπ. – 71% άριστες) / Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.), Καρασαββίδης –λ (80% υπ. – 60% άριστες)
Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.) Γιούρισιτς 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/32 επ., 3 ασοι, 48% υπ. – 22% άριστες), Προύσαλης 2 (1/3 επ., 1 άσο), Χριστοφιδέλης 2 (2/5 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Κόιστρα 13 (9/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κλάρκ 15 (13/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου –λ (62% υπ. – 52% άριστες) / Κοκκινάκης 6 (5/15 επ., 1 άσο, 78% υπ.- 65% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης 1 (1/1 επ.)