Παναθηναϊκός - Τρίκαλα 107-76 - ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ

Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015

..

Παναθηναϊκός - Τρίκαλα 107-76

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε άνετα τα Τρίκαλα (107-76), με τους "μικρούς" να "κλέβουν την παράσταση", στο διάστημα που αγωνίστηκαν. Η προσοχή πλέον στρέφεται στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με τον ΠΑΟΚ (22/2, 17:00).

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στα Τρίκαλα (107-76), με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να δίνει μεγάλο χρόνο συμμετοχής στους "μικρούς".
Κι αυτοί τον δικαίωσαν! Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε νταμπλ νταμπλ (10π. - 12ριμπ.), ο Λούντζης πέτυχε 11π., ο Χαραλαμπόπουλος είχε 7π. - 7ριμπ. - 5ασ. - 3κλεψ. και ο Κόνιαρης ήταν αυτός που με δικό του καλάθι "έσπασε" το φράγμα των εκατό πόντων, στο 37ο λεπτό.

Ο αγώνας

Οι ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερη... διάθεση για να παίξουν άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι το οποίο βοήθησε στο να δούμε ωραίο θέαμα. Οι "πράσινοι" ήταν βέβαια αυτοί που βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να σκοράρουν μέσα από φάσεις ένας εναντίον ενός ή από πικ εν ρολ συνεργασίες.
Ο Μαυροκεφαλίδης (12π. στο πρώτο δεκάλεπτο) αποτελούσε όμως το αντίβαρο στη δράση των γκαρντ των Τρικάλων. Ο Έλληνας σέντερ ήταν ο κορυφαίος του "τριφυλλιού" στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, αφού μαζί με τον Διαμαντίδη (σ.σ.: μπήκε στο παρκέ στο 7', όντας πολύ ορεξάτος) αποτέλεσαν τους κύριους εκφραστές  της "πράσινης" επίθεσης.
Το +6 (32-26) του πρώτου δεκαλέπτου μπορεί να έδειχνε πως η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μπορούσε να διεκδικήσει πράγματα από τον αγώνα, αλλά από τη στιμή που ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα του στην άμυνα, άρχισε να ξεμακραίνει.
Όταν μάλιστα ο Λούντζης πέτυχε δύο σερί τρίποντα, η διαφορά έφτασε στο +17 (47-30 στο 15'), με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να έχει χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Το "μπες - βγες" που εφάρμοσε ο Μαυροβούνιος προπονητής όχι μόνο δεν έκανε κακό στην ομάδα του, αλλά διατηρούσε την ένταση (σε άμυνα και επίθεση) πολύ ψηλά.
Με τα ποσοστά μάλιστα να είναι αρκετά υψηλά (14/18 δίποντα και 7/16 τρίποντα), οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (56-40), με τον Χάρις (11π. μέχρι την ανάπαυλα) να είναι ο μοναδικός παίκτης που απειλούσε με συνέπεια -για λογαριασμό των Τρικάλων.
Με το παιχνίδι να έχει πάρει τον... δρόμο του, οι παίκτες των ομάδων συνέχισαν να αγωνίζονται δίχως άγχος και πίεση. Όπως δηλαδή και στο πρώτο ημίχρονο. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε αρκετά υψηλός, τα καλάθια έμπαιναν το ένα μετά το άλλο και κάπου εκεί, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρουσίασε την πιο νεανική φετινή πεντάδα του Παναθηναϊκού.
Οι Κόνιαρης, Λούντζης, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης και Παπαγιάννης συνυπήρξαν, χωρίς όμως να δημιουργηθεί πρόβλημα από την απειρία των τεσσάρων πρώτων. Η διαφορά πήρε την ανιούσα, με το +23 (85-62) του 30ου λεπτού να δείχνει πως οι "μικροί" μπορούν να σταθούν στο επίπεδο της ΣΚΡΑΤΣ Basket League.
Εν τέλει, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τα Τρίκαλα με 107-76, μα πάνω απ όλα τους νεαρούς παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να κερδίζουν το χειροκρότημα των χιλίων περίπου φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 32-26, 56-40, 85-62, 107-76
Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7(1), Σλότερ 5(1), Μποχωρίδης 11(3), Γιάνκοβιτς 5(1), Φώτσης 7(1) Παππάς 13(3), Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 11(1), Γκιστ 6 (1), Κόνιαρης 5(1), Παπαγιάννης 10, Λούντζης 11(2)
Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 14(1), Νικολόπουλος 2, Τρέισι 8, Χάρις 21(3), Κάπκοβιτς 11(2), Πάνος 9, Σπανός, Καμαριώτης, Θώδος, Βαρυτημιάδης 5(1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 6