ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2009-10
5Η ΦΑΣΗ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Στέκεται καλά μέχρι στιγμής ο Πιερικός που κλείνει τους διαδρόμους προς τα καρέ του Καρακούτση. Ένα σουτ για τον Παναθηναϊκό με τον Κλέιτον στο 9', ενώ από πλευράς Πιερικού, οι παίκτες του Παπαδόπουλου "πάτησαν" περιοχή για πρώτη φορά στο 7' ύστερα από σέντρα του Πέντα προς τον Γκουγκουλιά και αδυναμία του τελευταίου να απειλήσει.
  • 15' Φάουλ Λέτο από τα δεξιά, κεφαλιά του Πετρόπουλου, σε καλή θέση ο Καρακούτσης, δεν αιφνιδιάζεται.
  • 17' Σουτ του Μαρτίνεζ από αρκετά μακριά, μπλοκάρει ο Γκαλίνοβιτς.
  • 18' ΓΚΟΛ! 1-0: Δυνατό σουτ του Κλέιτον από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα, παρά την προσπάθεια του Καρακούτση, χτυπάει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία καταλήγει στα δίχτυα του Πιερικού.
  • 20' Ο Γκαλίνοβιτς σαν λίμπερο ανέκοψε τον Χατζηζήση που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Δάρλα.΄
  • 29' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πιερικό με τον Γκαλίνοβιτς να "νικάει" τον Μακρή από κοντά και να παραχωρεί κόρνερ.
  • 31' Φάουλ του Κλέιτον, κεφαλιά του Σαριέγκι στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πιερικού.
  • 39' Κίτρινη στον Δάρλα.
  • 40' ΓΚΟΛ! 1-1: Φάουλ Πέντα από τα δεξιά, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κοντέονα προς τα πίσω, η μπάλα στα δίχτυα!
  • 43' Παράλληλη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Καρακούτσης.
  • 45' 1 λεπτό καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ Α' ΜΕΡΟΥΣ.
Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Σισέ και Νίνη να περνούν για λογαριασμού του Παναθηναϊκού στις θέσεις των Πετρόπουλου και Χριστοδουλόπουλου.
  • 51' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παστού από πολύ μακριά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς!
  • 55' Σέντρα Νίνη από δεξιά, κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρακούτση.
  • 59' Σουτ του Γκουγκουλιά πάνω από την εστία του Γκαλίνοβιτς.
  • 60' Ο Καραγκούνης στο θέση τουυ Τζιώλη.
  • 61' Κίτρινη στον Τασίδη.
  • 62' Φάουλ του Νίνη από αριστερά, η μπάλα πέρασα μπροστά από Κατσουράνη, Σισέ, Σαριέγκι αλλά ο Καρακούτσης πρόλαβε και απομάκρυνε.
  • 62' Σουτ του Κλέιτον, η μπάλα πάνω από την εστία του Καρακούτση.
  • 65' Ο Κωνσταντινίδης περνάει στον αγώνα στη θέση του Χατζηζήση.
  • 71' Ο Σισέ απέφυγε τον Καρακούτση αλλά πλάσαρε άστοχα.
  • 76' Γυριστό σουτ του Σισέ από τη γωνία της μικρής περιοχής, αναγκάζει τον Καρακούτση σε σπουδαία επέμβαση.
  • 77' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνεζ.
  • 78' Κίτρινη κάρτα στον Πέντα.
  • 78' Αλλαγή για τον Πιερικό με τον Τσιτλακίδη να περνάει στον αγώνα στη θέση του Πέντα.
Όσο περνάνε τα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εντείνει όλο και περισσότερο την πίεσή του με τους παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν. Ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε τον Φρέντερικς από αριστερά με σκοπό να εκμεταλλευτεί τη φρεσκάδα των Κωνσταντινίδη και Τσιτλακίδη για να απειλήσει από την προβληματική, λόγω Δάρλα αριστερή πλευρά των "πρασίνων"¨.
  • 82' Συρτό φάουλ του Καραγκούνη, πέφτει ο Καρακούτσης στη δεξιά γωνία του και αποκρούει.
  • 84' Ο Ολγκίν περνάει στον αγώνα, στη θέση του Γκουγκουλιά.
  • 85' Ανακόπτεται λανθασμένα ως οφσάιντ ο Τσιτλακίδης ο οποίος θα μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους για την "πράσινη" άμυνα.
  • 86' Σέντρα σουτ του Νίνη, αποκρούει σε κόρνερ ο Καρακούτσης.
  • 90' + 3' ΓΚΟΛ! 2-1: Σέντρα του Βύντρα από δεξιά, αποκρούει ο Παστός, η μπάλα στον Κλέιτον που από κοντά με γυριστό σουτ λυτρώνει τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 2-1.
ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ,

Διαιτητής: Γιόχας (ΕΠΣ Χίου).
Βοηθοί: Αλεξέας (ΕΠΣ Μεσσηνίας), Αργυρός (ΕΠΣ Αθηνών)
4ος διαιτητής: Δασκαλόπουλος (ΕΠΣ Κορίνθου)
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Λέτο, Χριστοδουλόπουλος (Νίνης), Μπιαρσμίρ, Δάρλας, Βύντρα, Πετρόπουλος (Σισέ), Κατσουράνης, Τζιόλης (60' Καραγκούνης), Κλέιτον.
Στον πάγκο: Καρνέζης, Νίνης, Καντέ, Σισέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης, Λαγός.

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Χατζηζήσης (65' Κωνσταντινίδης), Παστός, Γκουγκουλιάς (84' Ολγκίν), Κοντέων, Μαρτίνεζ, Γιαζιτζόγλου, Τασίδης, Πέντα (78' Τσιτλακίδης), Μακρής, Φρέντερικς.
Στον πάγκο: Γουμάγιας, Εξουζίδης, Παντελιάδης, Τόσκας, Κωνσταντινίδης, Τσιτλακίδης, Ολγκίν.

Εκπλήξεις από τον Σούλη Παπαδόπουλο, ο οποίος άφησε εκτός βασικής ενδεκάδας τον Εξουζίδη, χρησιμοποιώντας τον Παστό στη θέση του. Κάτω από τα δοκάρια ο Καρακούτσης, ενώ παρτενέρ του Παστού, ο Τασίδης. Δεξιά ο Χατζηζήσης και αριστερά ο Γιαζιτζόγλου. Στο κέντρο ο 42χρονος προπονητής επέλεξε τριάδα ανασταλτικών μέσων με τον Κοντέονα να πραγματοποιεί το ντεπούτο του στην "μελανόλευκη" ομάδα πλάι στους Μακρή και Μαρτίνεζ. Στις πτέρυγες θα βρίσκονται, αριστερά ο Πέντα και δεξιά ο Φρέντερικς με μοναδικό προωθημένο τον Γκουγκουλιά.

Στη θύρα 20 του ΟΑΚΑ βρίσκονται οι οργανωμένοι οπαδοί του Πιερικού, οι οποίοι εισήλθαν στο γήπεδο στο 25'. Από τη θύρα 25 των επισήμων παρακολουθούν τον αγώνα αρκετοί ακόμη Κατερινιώτες φίλαθλοι.