Ο ΠΑΟΚ Μπορεί κι από την ταράτσα! (ΒΙΝΤΕΟ) - ΦΩΤΟ (ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ 1-0)

Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2011

Μπορεί κι από την ταράτσα! (ΒΙΝΤΕΟ)
Ούτε η τιμωρία ούτε η Αστυνομία σταμάτησαν τον ΠΑΟΚ. Νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό της ...μισής ευκαιρίας στην άδεια Τούμπα και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.  Γκολάρα ο Σάλπι, κόκκινη ο Μιραλάς.
Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 2ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Βιεϊρίνια κινήθηκε ωραία έξω από...
την περιοχή, έκανε και το σουτ, όμως ο Νικοπολίδης πετάχτηκε, βρήκε λίγο τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Βιεϊρίνια και πάλι έκανε το γύρισμα, ο Σαλπιγγίδης έβαλε την προβολή, όμως ο Νικοπολίδης απέκρουσε και στη συνέχεια η άμυνα έδιωξε. Στα επόμενα λεπτά ο «Δικέφαλος» έδωσε χώρο στους Πειραιώτες, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δύσκολα πλησίαζαν στην αντίπαλη περιοχή.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η επόμενη καλή στιγμή του παιχνιδιού να είναι και πάλι για τον ΠΑΟΚ. Στο 17’ ο Γκαρσία με εκπληκτική κάθετη βρήκε τον Ίβιτς μέσα στην περιοχή, όμως αυτό σούταρε άουτ. Στα επόμενα λεπτά μέχρι το 45’ ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι γηπεδούχοι ήταν σωστά στημένοι στην άμυνα και είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Χαλκιά. Έτσι λοιπόν, ο μόνος τρόπος που απείλησε η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε στο πρώτο μέρος ήταν με κάποια μακρινά σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ο Ολυμπιακός έπρεπε να πιέσει, ο ΠΑΟΚ πάταγε και πάλι καλύτερα. Οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν πολύ έξυπνα, αφού είχαν δώσει χώρο στους Πειραιώτες και «χτύπαγαν» στις αντεπιθέσεις. Στο 49’ μάλιστα, έχασαν άλλη μία καλή ευκαιρία, όταν ο Νικοπολίδης μπλόκαρε δύσκολα και με διπλή προσπάθεια το σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή. Στα επόμενα λεπτά, ο «Δικέφαλος» πλησίαζε όλο και πιο απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή και τελικά στο 57’ έφτασε και στο γκολ. Η μπάλα είχε πάρει ύψος έξω από την περιοχή, ο Ίβιτς με κεφαλιά έστρωσε στον Σαλπιγγίδη και αυτός με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0.

Το γκολ του «Σάλπι» υποχρέωσε τον Βαλβέρδε να κάνει γρήγορα και τις τρεις αλλαγές του, αφού έριξε στο 60’ στο ματς του Πάντελιτς και Φετφατζίδη, ενώ λίγο νωρίτερα είχε περάσει και ο Ζαϊρί. Παρά τις αλλαγές όμως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να απειλήσει καθόλου. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 74’ πολύ κοντά στο 2-0. Ο Λίνο εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μιραλάς και έφυγε λίγο άουτ. Ο διαιτητής θα μπορούσε κάλλιστα σε αυτή τη φάση να δώσει πέναλτι. Μετά το 80’ οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά, όμως στο 85’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα, αφού ο Μιραλάς χωρίς καμία λογική έσπρωξε εκτός φάσης τον Ίβιτς και αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα.
Παρόλα αυτά, στο τελευταία λεπτά (σ.σ. 10 μαζί με τις πεντάλεπτες καθυστερήσεις) οι Πειραιώτες πίεσαν, έχασαν και μία καλή ευκαιρία (τη μοναδική τους!) με τον Τοροσίδη στο 90’, όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Έτσι λοιπόν, ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά.
Το Live του sportdog:

90+5' Τέλος της αναμέτρησης

93'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπαλάφας πέρασε αντί του Ίβιτς

91' Κεφαλιά του Μέλμπεργκ, μπλοκάρει εύκολα ο Χαλκιάς

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις...

90' Δύσκολη απόκρουση του Χαλκιά σε εντυπωσιακό γύρισμα του Τοροσίδη μέσα από την περιοχή

paok osfp sout torosidis
Ανέβηκε από pklora7. - Περισσότερα επαγγελματικά, αθλητικά και εκπαιδευτικά βίντεο.
86' Κατά την έξοδό του και λίγο πριν μπει στη φισούνα ο Μιραλάς δέχεται αντικείμενα. Τα θραύσματα από κάποιο μπουκάλι τον βρήκαν στο πρόσωπο

85' Κόκκινη κάρτα στον Μιραλάς. Χωρίς καμία λογική ο Βέλγος σπρώχνει τον Ίβιτς στο χώρο της μεσαίας γραμμής και αποβάλλεται

kokkini sto miralas
Ανέβηκε από pklora7. - Βίντεο από μπάσκετ, μπέιζμπολ και πάλη.
84’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς πέρασε στην θέση του Σαλπιγγίδη 78’ Καλό σουτ του Ελ Ζαρ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νικοπολίδη

73' Ο Λίνο εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στον απλωμένο αγκώνα του Μιραλάς και περνάει λίγο έξω. Άουτ δίνει ο Μάνταλος!

72'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ πέρασε στην θέση του Σαβίνι

70' Κίτρινη κάρτα στον Σαβίνι για καθυστέρηση

69' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα για φάουλ στον Σαλπιγγίδη

65' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά για φάουλ στον Ιμπαγάσα

61' Ο Φετφατζίδης πήρε τη θέση του Τζιμπούρ. Ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές για τον Ολυμπιακό.

60' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλβέρδε αντιδρά άμεσα στο γκολ. Βγάζει τον Φουστέρ και περνάει στην θέση του τον Πάντελιτς

58' Ο Σαλπιγγίδης πανηγύρισε έξαλλα το γκολ που πέτυχε, ενώ ο Τσιρίλο έβγαλε μία φανέλα του Κοντρέρας και το αφιέρωσε σε αυτόν. Ο Χιλιανός απουσίαζει εξαιτίας του θανάτου του πατέρα του

57' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Η μπάλ παίρνει ύψος έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ίβιτς με το κεφάλι στρώνει στον Σαλπιγγίδη και αυτός με πολύ ωραίο σουτ νικάει τον Νικοπολίδη για το 1-0

55' Κίτρινη κάρτα στον Α. Παπαδόπουλο για φάουλ στον Ίβιτς

55' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνι βρίσκει τον Σαλπιγγίδη μόνο του μέσα στην περιοχή, αυτός όμως καθυστερεί και χάνει τη μπάλα από τον Μοντέστο

53' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί στη θέση του Ρόμενταλ

51' Κίτρινη κάρτα και στον Λίνο του ΠΑΟΚ

50' Κίτρινη κάρτα στον Τζιμπούρ για φάουλ στον Σαβίνι

49' Ωραίο σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Νικοπολίδης

46' 'Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές από τους δύο κόουτς

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Μέτριο θέαμα μέχρι στιγμής... Ο ΠΑΟΚ έχει δώσει χώρο στον Ολυμπιακό και χτυπάει στις αντεπιθέσεις. Λογικά στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες θα πιέσουν περισσότερο, αφού χρειάζονται γκολ. Περιμένουμε τις κινήσεις των δύο προπονητών.

45+1'  Σ ουτ του Ρόμενταλ από μακριά, η  μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Χαλκιά, χωρίς να τον ανησυχήσει

36' Πρόβλημα με Χαλκιά.  Ο  πορτιέρο του ΠΑΟΚ τραυματίστηκε σε μία σύγκρουση με τον Φουστέρ και παρόλο που συνέχισε στο ματς, δείχνει να πονάει

35' Σουτ του Μιραλάς
έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

25' Έξυπνο παιχνίδι από τους γηπεδούχους.
Δίνουν χώρο στον Ολυμπιακό, κρατάνε καλά στην άμυνα και παράλληλα "χτυπάνε" στις αντεπιθέσεις.
17' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία με ωραία κάθετη βγάζει τον Ίβιτς μέσα στην περιοχή, αυτός αργεί και το σουτ του φεύγει άουτ...

paok osfp fasi ivich
Ανέβηκε από pklora7. - Ανακαλύψτε τα πιο καινούρια και καλύτερα αθλητικά βίντεο.
9' Ο Ολυμπιακός πατάει στην περιοχή του ΠΑΟΚ για πρώτη φορά. Ο Ρόμενταλ βγάζει τη σέντρα από δεξιά, ο Μιραλάς παίρνει την κεφαλιά (άσχημη) και στέλνει τη μπάλα άουτ

2' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σουτ του Βιεϊρίνια, ο Νικοπολίδης ακουμπάει τη μπάλα και τη στέλνει στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Βιεϊρίνια επαναφέρει τη μπάλα με σέντρα, ο πορτιέρο του Ολυμπιακού αποκρούει προσωρινά, ενώ η προβολή του Σαλπιγγίδη στη συνέχεια απομακρύνεται

paok osfp dokari vierinia
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Σαβίνι (72' Ελ Ζαρ), Μαλεζάς, Τσιρίλο, Γκαρσία, Τσουκαλάς, Ίβιτς (90' Μπαλάφας), Λίνο, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (84' Σαλπιγγίδης)

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Μπαλάφας, Ελ Ζαρ, Μουσλίμοβιτς, Πετρίσεβιτς, Αθανασιάδης, Σταφυλίδης

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Μπράβο, Τοροσίδης, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Ρόμενταλ (53' Ζαϊρί), Μιραλάς, Φουστέρ (61' Πάντελιτς),Τζεμπούρ (61' Φετφατζίδης).

Στον πάγκο: Πάρντο, Μανιάτης, Πάντελιτς, Ζαϊρί, Φετφατζίδης, Χολέμπας, Γ. Παπαδόπουλος
Διαιτητής: Μάνδαλος (sportdog.gr)