Κατά τ' άλλα φταίει ο Γκριν… ΑΓΓΛΙΑ - ΑΛΓΕΡΙΑ 0-0

Παρασκευή 18 Ιουνίου 2010

Κατά τ' άλλα φταίει ο Γκριν…
Σάββατο 19 Ιουνίου 2010
Η ισοπαλία στην πρεμιέρα με τις ΗΠΑ χρεώθηκε, όχι άδικα, στον Ρόμπερτ Γκριν. Όπως φαίνεται, όμως, το πρόβλημα της Αγγλίας είναι ...
γενικότερο. Τα «λιοντάρια» εμφανίστηκαν απέναντι στην Αλγερία ακόμα χειρότερα από ότι στο πρώτο ματς και το τελικό 0-0 τους υποχρεώνει να παίξουν τα ρέστα τους για την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική με τη Σλοβενία.

Το ματς

Ανούσια η υπεροχή της Αγγλίας

Η Αγγλία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έψαξε το γκολ από νωρίς, προσπαθώντας να βρει κενούς χώρους για να «χτυπήσει», αλλά οι Αλγερινοί αμύνονταν καλά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Φάμπιο Καπέλο να γίνουν επικίνδυνοι. Μέχρι το 34' λεπτό, τα «λιοντάρια», παρά την πίεση που ασκούσαν στους Αφρικανούς, ήταν φλύαρα και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από τον Εμπολί. Μάλιστα... ανησύχησαν μερικές φορές μετά το 15ο λεπτό, καθώς είδαν τους Αλγερινούς να βγαίνουν με αξιώσεις μπροστά, έχοντας αρχίσει να ισορροπούν στο ματς. Σχεδόν μισή ώρα παιχνιδιού, λοιπόν πέρασε, για να δούμε κάποια σημαντική στιγμή από το φαβορί της αναμέτρησης, όταν ο Λάμπαρντ, από το σημείο του πέναλτι, σούταρε δυνατά και απέκρουσε δύσκολα ο 24χρονος πορτιέρο. Αυτή, όμως, ήταν η πρώτη και η τελευταία φάση, σε ένα πρώτο, πολύ κακό ημίχρονο. Τα τρία σουτ που έγιναν μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου (δύο για την Αγγλία από Μπάρι και Ρούνεϊ και ένα για την Αλγερία από τον Ζιανί) δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες και κάπως έτσι οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.