Εβαλαν φωτιά στον όμιλο οι Σέρβοι

Παρασκευή 18 Ιουνίου 2010

Φάση από τον αγώνα Σερβία-ΓερμανίαΠαρασκευή, 18 Ιούνιος 2010
"Φωτιά" πήρε ο 4ος όμιλος του Μουντιάλ, μετά τη νίκη της Σερβίας με 1-0 επί της Γερμανίας στο στάδιο του Πορτ ..Ελίζαμπεθ, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον από τρεις βαθμούς, όσους και η Γκάνα, που αντιμετωπίζει αύριο την Αυστραλία, και η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική...

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 38' ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κλόζε. Η "νατσιονάλμανσαφτ" μπορούσε να πάρε το βαθμό ακόμη και με παίκτη λιγότερο, αλλά στο 60' ο Στοϊκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ποντόλσκι.

Ο Γιοακίμ Λεβ εμπιστεύθηκε την ίδια ενδεκάδα που εντυπωσίασε στο 4-0 επί της Αυστραλίας και θα περίμενε κανείς οι Γερμανοί να ήταν κυρίαρχοι απέναντι στους Σέρβους, οι οποίοι σαφώς ήταν απογοητευμένοι μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Γκάνα. Ομως, αν εξαιρέσει κανείς τη φάση του 7ου λεπτού, όταν το σουτ του Ποντόλσκι έφυγε μόλις άουτ, τα "πάντσερ" δεν κατάφεραν να φτάσουν απειλητικά κοντά στην εστία του Στοϊκοβιτς.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Ράντομιρ Αντιτς στέκονταν πολύ καλά στο γήπεδο, είχαν μία καλή φάση στο 11' με τον Νίνκοβιτς (ξεκίνησε αντί του Πάντελιτς) και γενικά έδειχναν να χτυπάνε "στα ίσα" το ματς. Το πολύ δυνατό παιχνίδι των δύο αντιπάλων ανάγκασε τον Ισπανό διαιτητή να δείξει αρκετές κίτρινες κάρτες και στο 37' ο Ουντιάνο απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Κλόζε. Και σα να μην έφτασε αυτό το σοκ για τους Γερμανούς, ένα λεπτό αργότερα βρέθηκαν πίσω στο σκορ: ο Κράσιτς έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά και έβγαλε την παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ζίγκιτς πήρε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Γιοβάνοβιτς έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους "πλάβι", που ήταν φανερό ότι πλέον πίστευαν στην έκπληξη.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου η "νατσιονάλμανσαφτ" έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Μετά από κόρνερ του Οζίλ η μπάλα έφτασε στον Κεντίρα, το δυνατό σουτ του τελευταίου "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Μίλερ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Κολάροφ.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς στην επανάληψη και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους Σέρβους. Στο 54' ο Στοϊκοβιτς εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ του Σβαϊνστάιγκερ και στο 57' ο Ποντόλσκι αστόχησε από πλεονεκτική θέση, για να φτάσουμε στο 59', όταν ο Βίντιτς αποφάσισε να... μιμηθεί το τραγικό λάθος του Κουζμάνοβιτς στο παιχνίδι με τη Γκάνα, αποκρούοντας με το χέρι μία φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Ο Ουντιάνο καταλόγισε το οφθαλμοφανές πέναλτι και ο Ποντόλσκι ανέλαβε την εκτέλεση, όμως σήμερα η τύχη ήταν με το μέρος των "πλάβι": ο επιθετικός της Κολονίας δεν σημάδεψε γωνία και ο Στοϊκοβιτς έπεσε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι, κρατώντας το 1-0.

Η εξέλιξη αυτή επηρέασε εμφανώς την ψυχολογία των δύο ομάδων, ενώ οι Γερμανοί άρχισαν να δείχνουν και σημάδια κόπωσης, φυσιολογικά για ομάδα που παίζει για πάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Ο Γιοβάνοβιτς «άγγιξε» το 2-0 στο 68', όμως το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο δοκάρι του Νόιερ, ενώ την ίδια τύχη είχε στο 74' η κεφαλιά του Ζίγκιτς. Και οι δύο φάσεις προήλθαν από προσπάθειες του Μίλος Κράσιτς, ο οποίος έκανε... πάρτι στα δεξιά απέναντι στον Μπαντστούμπερ.

Στο 81' ο Κάτσαρ βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 84' ο Ποντόλσκι «σφράγισε» τον... τίτλο του μοιραίου παίκτη, αστοχώντας σε ακόμη ένα σουτ μέσα από την περιοχή. Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν, περιμένουν το αποτέλεσμα της αυριανής αναμέτρησης μεταξύ Γκάνας και Αυστραλίας, αλλά γνωρίζουν ότι σε κάθε περίπτωση η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε...
2 Πρώτο σουτ στον αγώνα, το έκανε ο Στάνκοβιτς έξω από την περιοχή, άουτ
3 Σουτ του Κεντίρα στην κίνηση από πλάγια θέση δεξιά, άουτ
7 Σέντρα του Λαμ από τα δεξιά, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Βίντιτς, η μπάλα έφτασε στον Ποντόλσκι που έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ με το αριστερό, το οποίο κατέληξε τελικά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στοΐκοβιτς
12 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Κλόζε για μαρκάρισμα από πίσω στον Στάνκοβιτς
18 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Ιβάνοβιτς για μαρκάρισμα πάνω στον Κλόζε
19 < img src="/live/yellowcard.gif" align="absmiddle" border="0" alt= "ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ" hspace="1" WIDTH="15" HEIGHT="15">Κάρτα στον Κολάροβ για μαρκάρισμα από πίσω στον Οζιλ
22 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Κεντίρα για μαρκάρισμα πάνω στον Κράσιτς
30 Η κατοχή μετά από 30 λεπτά είναι 55%-45% υπέρ της ομάδας του Γιόακιμ Λεβ
32 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Λαμ για μαρκάρισμα πάνω στον Κολάροβ
33 Φάουλ του Κολάροβ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
37 κόκκινη κάρταΔεύτερη κάρτα και αποβολή στον Κλόζε για μαρκάρισμα πάνω στον Στάνκοβιτς
38 1-0 ΓΚΟΟΟΛΣέντρα του Κράσιτς από δεξιά, κεφαλιά πάσα του Ζίγκιτς προς τον αμαρκάριστο Γιοβάνοβιτς, που από κοντινή απόσταση έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα
45 Σουτ του Κεντίρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια της φάσης, το ανάποδο ψαλίδι του Μίλερ απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Κολάροβ

47 Σουτ του Ποντόλσκι από πλάγια θέση αριστερά, άουτ
54 Ξαφνικό σουτ του Φρίντριχ μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Στοϊκοβιτς
57 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Σούμποτιτς για μαρκάρισμα από πίσω στον Κεντίρα
58 Κάθετη του Οζιλ προς τον Ποντόλσι, που πλάσαρε από πλάγια θέση αριστερά, άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς να ισοφαρίσουν
59 Ο Οζίλ έστρωσε ξανά για τον Ποντόλσκι, που σούταρε μέσα από την περιοχή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
60 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΒαθιά μπαλιά του Ποντόλσκι, ο Βίντιτς με ενήργησε ανόητα και βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε αμέσως το πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον Σέρβο αμυντικό
61 Ο Ποντόλσκι εκτέλεσε άσχημα το πέναλτι και ο Στοϊκοβιτς απέκρουσε!
67 Ο Κράσιτς απέφυγε δύο αμυντικούς και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έστρωσε στον Γιοβάνοβιτς, με τον άσο της Σταντάρ Λιέγης να κάνει το πλασέ με το αριστερό, στέλντοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Νόιερ