Κολοσσός ο Πιερικός!...(2-0)ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Πέμπτη 1 Απριλίου 2010

alt
 Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της Κατερίνης καθώς επικράτησε με 2-0 του Διαγόρα αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 37'. Ο Θάνος στο 21' και ο Φρέντερικς στο 60' πέτυχαν τα δύο γκολ που έβαλαν και πάλι τον Πιερικό μέσα στην πρώτη εξάδα. ΔΗΛΩΣΕΙΣ
 Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για να ανοίξουν πρώτες το σκορ, κάτι που το έκανε ο γηπεδούχος Πιερικός στο 21' με το πλασέ του Θάνου. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έμεινε με δέκα παίκτες στο 37' εξαιτίας της αποβολής του Τασίδη γεγονός που δυσκόλεψε τις προσπάθειες της στην συνέχεια και έδωσε την δυνατότητα στον Διαγόρα να πιέσει.
Στην επανάληψη ο Διαγόρας θέλησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Πιερικός στην... πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Βελλίδη, διπλασίασε τα τέρματα του με τον Φρέντερικς και ουσιαστικά κλείδωσε την υπόθεση νίκη για τους. Οι Ροδίτες ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να αντιδράσουν καθώς βασίζοταν κυρίως στα στημένα του Ρούσεφ και ο Πιερικός με το τρίποντο που πήρε έφτασε τους 41 βαθμούς και σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα του Παναιτωλικού πλασαρίστηκαν στην πέμπτη θέση των play off, ενώ αντίθετα ο Διαγόρας έμεινε στους 35 βαθμούς και στην δέκατη θέση.
ΦΑΣΕΙΣ
9' Ο Θάνος έπιασε το δυνατό δεξί σουτ που κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.
11'
Ο Ρούσεφ πήρε την μπάλα μετά από πάσα του Ταραχούλσκι, επιάσε το σουτ και ανάγκασε τον Βελλίδη να διώξει σε κόρνερ.
17'
Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ρούσεφ η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Γουμάγια.
21' ΓΚΟΟΟΛΛΛ (1-0): Ο Θάνος πήρε την πάσα από τον ¨Ολγκιν, πλάσαρε εύστοχα τον Βελλίδη και άνοιξε το σκορ για τον Πιερικό.

28' Φάουλ του Ρούσεφ ο Δήμου από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Γουμάγια.
33'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούσεφ μπλόκαρε ο Γουμάγιας
55'
Σουτ του Σαλαμαστράκη σε ετοιμότητα ο Γιουμάγιας έδιωξε σε κόρνερ
60' ΓΚΟΟΟΛΛΛ (2-0): Ο Φρέντερικς έπειτα από σουτ Θάνου και απέκρουση του Βελλίδη πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
83' Κόρνερ του Ρουσεφ, κεφαλιά του Δήμου στο οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Τασίδης, Παστός (46' Κοντέων), Γιαζιτζόγλου, Παντελιάδης, Μαρτίνεζ, Πέντα, Φρέντερικς, Θάνος (85' Γκουγκουλιάς), Ολγκίν (38' Εξουζίδης).
Προπονητής:
Σούλης Παπαδόπουλος
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βελλίδης, Δήμου, Σαλαμαστράκης, Κωνσταντινίδης (69' Ράγιοβιτς), Σπάρταλης, Κατερίνης, Ακόστα (63' Τριανταφύλλου), Τσιάτσιος, Ρούσεφ,  Χατζής (77' Παύλου), Ταραχούλσκι
Προπονητής:
Γιώργος Φοιρός
Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί:
Δημητριάδης (Καστοριάς), Στυλιάδης (Καστοριάς)
Κίτρινες:
Τασίδης, Χατζηζήσης, Φρέντερικς, Ολγκίν - Κωνσταντινίδης, Σπάρταλης
Κόκκινες:
37' Τασίδης
                                    Δηλώσεις
Σούλης Παπαδόπουλος (προπονητής Πιερικού): Αντιμετωπίσαμε μια πολύ δύσκολη ομάδα που έχει πάρα πολύ ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Σταθήκαμε τυχεροί στην αρχή του αγώνα. Ο Διαγόρας ήταν από τις καλύτερες ομάδες που πέρασαν από την Κατερίνη όσο είμαι στον πάγκο του Πιερικού. Σκοράραμε σε καθοριστικό σημείο με τον Θάνο. Μετά μείναμε με 10 παίκτες. Στο α' μέρος ο Διαγόρας ήταν πολύ καλύτερος. Στο β' μέρος αφού μιλήσαμε με τα παιδιά, δεχτήκαμε πίεση, μόνο όμως από στημένες φάσεις (και τα δυο δοκάρια έτσι έγιναν). Ξέραμε ότι ο Ρούσεφ έχει πολύ καλές εκτελέσεις και προσπαθήσαμε να βρούμε χώρους στις αντεπιθέσεις. Πετύχαμε ένα ακόμη γκολ και δε μας δόθηκε και πέναλτι πάνω στον Παντελιάδη που θα ήταν και κόκκινη κάρτα. Τα παιδιά κάνανε μεγάλη προσπάθεια και πήραν μια νίκη η οποία, όπως είναι το πρωτάθλημα σχεδόν μας εξασφαλίζει την παραμονή κατά 80-90%. Ίσως ξαφνιάζεστε αλλά έτσι είναι! Θα παθαίναμε ό,τι και ο Διαγόρας που πήγαινε για τη νίκη στον προηγούμενο αγώνα και έχασε. Θα μπορέσουμε τώρα με πιο καθαρό μυαλό να διεκδικήσουμε την είσοδό μας στα πλέι-οφ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και στον Διαγόρα που έπαιξε πάρα πολύ καλά αλλά ήταν άτυχος.
Πέτρος Ρουτζιέρης (βοηθός προπονητή Διαγόρα): Παρά τα πολλά προβλήματα που είχαμε, καταφέραμε και σταθήκαμε πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας πάρα πολλές ευκαιρίες. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, που τα έδωσαν όλα, παίζοντας για τους εαυτούς τους. Δεν ευτυχήσαμε να πάρουμε ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Κρατάμε την καλή εμφάνιση η οποία μας δίνει δύναμη για να συνεχίσουμε στα επόμενα παιχνίδια που είναι πολύ δύσκολα. Πρέπει να ανεβούμε ψηλότερα στη βαθμολογία για να μην έχουμε πρόβλημα στη συνέχεια. Συγχαίρω τον Σούλη Παπαδόπουλο και εύχομαι καλή συνέχεια.
Θανάσης Παντελιάδης (ποδοσφαιριστής Πιερικού): Σε ένα πρώτο ημίχρονο που ανήκε στο Διαγόρα καταφέραμε να προηγηθούμε. Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος, ήλθε και η αποβολή του Τασίδη. Στο β' μέρος όμως δείξαμε ότι θέλουμε το παιχνίδι. Θέλω να συγχαρώ τους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια τους. Τέτοιες νίκες δείχνουν που μπορεί να φτάσει μια ομάδα. Με την προσπάθεια των παιδιών πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Καλές γιορτές σε όλο τον κόσμο, καλή συνέχεια στο Διαγόρα.
Δημήτρης Τσιάτσιος (ποδοσφαιριστής Διαγόρα): Όπως είδατε, δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου. Όταν χάνεις ευκαιρίες, η μπάλα σε τιμωρεί. Αυτό που θέλουμε είναι να κρατήσουμε την αγωνιστικότητα που είχαμε σήμερα κι όλα θα πάνε καλά στη συνέχεια. Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους Καλό Πάσχα και καλή συνέχεια στον Πιερικό.