ΣΕΒΙΛΗ - ΤΣΣΚΑ 1-2 - Ετρεξαν στους "8" με... Χόντα

Τετάρτη 17 Μαρτίου 2010

ΤΕΤΑΡΤΗ 17-3-2010
novasports.gr
Ο Χόντα πανηγυρίζει το γκολ επί της Σεβίλλης Η ΤΣΣΚΑ έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός συνέχειας του Τσάμπιονς Λιγκ τη Σεβίλλη, ενώ πανηγύρισε για πρώτη φορά την πρόκριση της στην προημιτελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο Χόντα στο 55' με φάουλ πέτυχε το νικητήριο γκολ (2-1) για τους Ρώσους.
Η Σεβίλλη μπήκε δυνατά και μόλις στο τρίτο λεπτό άγγιξε το 1-0 με τον Λουίς Φαμπιάνο, αλλά ο Ακινφέεφ έδειξε γιατί συγκαταλέγεται στους κορυφαίους γκολκίπερ της Ευρώπης, αποκρούοντας ενστικτωδώς το κοντινό σουτ του αντιπάλου του. Οι Ρώσοι ισορρόπησαν και στο 26' ο Χόντα δεν ...μπόρεσε να νικήσει με διπλή προσπάθεια τον Πάλοπ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είναι ικανοί να φύγουν από το "Σάντσεθ Πιθχουάν" με την πρόκριση. Τις βάσεις της έβαλαν στο 39' όταν ο Χόντα έστρωσε στον Νέσιντ, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστία του γκολκίπερ της ισπανικής ομάδας.

Οι πανηγυρισμοί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς η απάντηση των γηπεδούχων ήταν αστραπιαία. Στο 41' ο Περότι ύστερα από πάσα του Νάβας πλάσαρε σωστά τον Ακινφέεφ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Περότι άγγιξε και το 2-1 στο 53', όμως, δεν πρόλαβε από κοντά να βρει την μπάλα με το κεφάλι και να την προωθήσει στα δίχτυα. Ότι δεν κατάφερε να πετύχει ο Αργεντινός το έκανε ο Χόντα για την ΤΣΣΚΑ δύο λεπτά αργότερα, σε ένα γκολ που φέρει μεγάλη ευθύνη ο Πάλοπ. Ο Ιάπωνας εκτέλεσε το φάουλ από στα δεξιά και ο γκολκίπερ της Σεβίλλης έδιωξε την μπάλα προς τα δίχτυα της εστίας του.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά ούτε ο Περότι, ούτε ο Κανουτέ κατάφεραν να νικήσουν τον Ακινφέεφ και έτσι η ΤΣΣΚΑ πήρε την πρόκριση φεύγοντας νικήτρια από το Σάντσεθ Πιθχουάν.

Γήπεδο: "Σάντσεθ Πιθχουάν"
Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)

Σεβίλλη (Χιμένεθ) : Παλόπ, Στανκεβίτσιους, Ντραγκουτίνοβιτς, Φάσιο, Φερνάντο Ναβάρο (73' Αντριάνο), Ρενάτο (71' Νεγρέδο), Ζοκορά, Χεσούς Νάβας, Καπέλ (45' Κανουτέ), Περότι, Λουΐς Φαμπιάνο
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Σλούτσκι) : Ακινφέεφ, Β. Μπερεζούτσκι, Α. Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Σενικόβ, Αλντονίν, Σεμπρέρας, Κράσιτς (72' Οντια), Μαρκ Γκονσάλες (88' Μαμάεφ), Χόντα (82' Ράχμιτς), Νεσίντ