Παράσταση με πρωταγωνίστρια τη Ντόρτμουντ: Με Λεβαντόφσκι 4-1 την Ρέαλ

Πέμπτη 25 Απριλίου 2013

Μία εκπληκτική ποδοσφαιρική παράσταση με πρωταγωνίστρια τη Ντόρτμουντ, παρακολούθησαν περίπου 67.000 θεατές που βρέθηκαν στο...
"Βεστφάλεν". Η Μπορούσια νίκησε 4-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στον τελικό του Λονδίνου. Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τρίτη στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" της Μαδρίτης. Στην παράσταση αυτή, αδιαφιλονίκητος σούπερ σταρ ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός, που ίσως το καλοκαίρι ακολουθήσει τον συμπαίκτη του Μάριο Γκέτσε στη Μπάγερν, έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει τέσσερα γκολ σε ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ. Ανοιξε το σκορ στο 8΄, ενώ πέτυχε χατ-τρικ μέσα σε 16 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με προβολή στο 50΄, δυνατό σουτ στο 55΄ και πέναλτι (που κέρδισε ο Ρόις από τον Αλόνσο) στο 66΄. Ετσι, ο Λεβαντόφσκι έφτασε τα 10 γκολ στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, δύο λιγότερα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος είχε ισοφαρίσει στο 43ο λεπτό, από σοβαρό λάθος του Χούμελς και ασίστ του Ιγκουαϊν. Ουσιαστικά το λάθος αυτό του Γερμανού αμυντικού, είναι αυτό που χωρίζει τη Ρεάλ από τη Μπαρτσελόνα, το σημερινό 4-1 από τη χθεσινή συντριβή (4-0) των Καταλανών στο Μόναχο. Η "Βασίλισσα" καλείται πλέον να επαναλάβει το επιτευγμα της Λα Κορούνια