Έτοιμος για το 6ο

Σάββατο 7 Μαΐου 2011

Σάββατο 7 Μαίου 2011

Το καλύτερο δώρο έκανε σήμερα ο Παναθηναϊκός στον εορτάζοντα Δημήτρη Διαμαντίδη. Του χάρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (17:30), όπου οι «πράσινοι» του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θα διεκδικήσουν το 6ο Ευρωπαίκό Πρωτάθλημα τους στο 10 Φάιναλ Φορ της ιστορίας τους. Νίκησαν τη Σιένα με 77-69 στον ...
ημιτελικό και πλέον περιμένουν τον αντίπαλο τους τη Μακάμπι.
Με την καθοριστική συμβολή του «Μήτσου» στην άμυνα -ο οποίος χρέωσε με φάουλ αρκετούς παίκτες των Ιταλών- και την εκπληκτική απόδοση του Νίκ Καλάθη (18π.), ο οποίος αναδείχθηκε και Πολυτιμότερος Πάικτης του αγώνα, αλλά και τους Μάικ Μπατίστ (16π.) και Αντώνη Φώτση (14π.) να προσφέρουν πολλά, ξεπέρασε το «σοκ» του πρώτου τετάρτου του ματς και έριξε τους παίκτες του Πιανιτζιάνι στο καναβάτσο. Οι τελευταίοι ήταν διαβασμένοι, αλλά ο «Ζοτς» -όπως πάντα- δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ροτέισον εννέα παικτών και εναλλαγές στις άμυνες (και δη στις ζώνες) κατάφερε να καλύψει την αδυναμία του «τριφυλλιού» στα ριμπάουντ (33 έναντι 43 της Σιένα) και να αφήσει τους Καουκένας (13) και Ράκοβιτς (10π.) να «παλεύουν», αλλά να μη μπορούν να πλησιάσουν την ομάδα του, την ώρα που Μπατίστ, Καλάθης και Διαμαντίδης «σφράγιζαν» τη μεγαλειώδη νίκη του Παναθηναϊκού.
Λάθη και νευρικότητα
Με αρκετά λάθη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι, τα οποία δεν του συγχώρησαν Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς και βρέθηκε πίσω με 4-7 (2΄.30''). Με Σάτο και Καλάθη «απαντούσε» στα καλάθια των Ιταλών (8-11) και στην άμυνα έπαιζε ζώνη στις ματς-απ επαναφορές τους. Ο Βουγιούκας που είχε ξεκινήσει στην αρχική πεντάδα, έκανε το δελυτερο φάουλ του μόλις στο 5ο λεπτό και αντικαταστάθηκε γρήγορα από τον Μάικ Μπατίστ. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βλέποντας την ομάδα του να έχει κάνει ήδη πέντε λάθος ενέργειες και να μην μαζεύουν όσα αμυντικά ριμπάουντ χρειάζεται (αφήνοντας 3 επιθετικά στη Σιένα), πήρε τάιμ άουτ για να τη... συνεφέρει, καθώς οι αντίπαλοι μετρούσαν ήδη δέκα επιθέσεις (έναντι 4). Λαβρίνοβιτς και Καουκένας έκαναν το 10-15,με τον Σάτο -απ' την άλλη- να τα πηγαίνει πολύ καλά απέναντι στην παλιά του ομάδα και τον Μπατίστ να βοηθά. Αυτό που έλειπε όμως από το νευρικό «τριφύλλι» ήταν τα μακρινά σουτ για να «ανοίξει» η άμυνα της αντιπάλου (13-15). Όταν ο Διαμαντίδης πήγε να κάνει την αρχή (σ.σ. με τον Ζήση να έχει μπει και να βρίσκεται απέναντι του), ο Μπατίστ τράβηκε τη στεφάνη και το τρίποντο δε μέτρησε, όμως, ήταν εύστοχος στις βολές (17-19, 10΄).
Άρχισαν να... συνέρχονται οι «πράσινοι»
Με 19 επιθέσεις της Μοντεπάσκι και 7 του Παναθηναϊκού, 7 επιθετικών ριμπάουντ των Ιταλών και 6 λαθών της ελληνικής ομάδας, η οποία δεν είχε πάρει ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ, έκλεισε η πρώτη περίοδος, με τον «Ζοτς» να φωνάζει και η δεύτερη ξεκίνησε με τον «Μήτσο» να κάνει το 2ο φάουλ του. Τα πικ εν ρολ των Καλάθη ή Νίκολας με Μπατίστ ή Τσαρτσαρή συνεχίζονταν, όπως και το... ξύλο που παιζόταν ιδίως μέσα στη ρακέτα. Ώσπου ο Νίκολας πέτυχε το πρώτο εύστοχο σουτ από τα 6.75 (20-24, 12΄.30΄΄), Καραρέτο και Καλάθης έκαναν το 22-26 και λίγο αργότερα ο Λαβρίνοβιτς χρεώθηκε με το τρίτο φάουλ του. Οι παίκτες του Πιανιτζιάνι έχασαν κάποιες επιθέσεις, αλλά οι «πράσινοι» δεν το εκμεταλλεύθηκαν συνεχίζοντας να χάνουν ριμπάουντ (19 Σιένα, 8 Παναθηναϊκός). Πάντως, ο Βουγιούκας ξαναπέρασε στο παρκέ και έκανε καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση -εξανάγκασε σε φάουλ και τον Ράκοβιτς- κάτι που βοήθησε και τους συμπαίκτες του να «απελευθερωθούν» και να ροκανίσουν τη διαφορά (που είχε πάει στους 6 πόντους, 24-30) κάνοντας το 29-30. Αρχικά ο Φώτσης και μετά ο Περπέρογλου τον οδήγησαν να αποκτήσει και προβάδισμα (35-32, 18΄). Με τον Καλάθη να φτάνει τους 8 πόντους και τον Μπατίστ τους 6, έδειξε να παίρνει τα πάνω του και να αφήνει πίσω του το κακό διάστημα που προηγήθηκε και με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει τον πρώτο πόντο του το σκορ έγινε 39-36 (36΄΄), ενώ είχε ξεφύγει και με +5 (39-34) και το ημίχρονο έκλεισε με 40-36. Οι «πράσινοι» είχαν αρχίσει να επιβάλλουν το ρυθμό τους, μπορεί να μην πήγαιναν ακόμη σε πολλά τρίποντα, αλλά με τις διεισδύσεις τους κέρδιζαν φάουλ και αφενός ήταν εύστοχοι στις βολές (14/20, 70%), αφετέρου έφθειραν τους αντιπάλους τους (3 φ. οι Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς και από 2 οι Γιάριτς, Καουκένας, Καραρέτο, Στόουνρουκ). Πάντως, ακόμη δεν τα πήγαιναν πολύ λκαλά στον τομέα των ριμπάουντ (11 αμυντικά και 2 επιθετικά έναντι 13 - 13 της Σιένα).
Πήραν διαφορά
Με μακρινό τρίποντο ο Φώτσης ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο (42-36, 21΄), αλλά ο Μος έκανε το 42-38 και λίγο μετά το 4ο φάουλ του. τα λάθη επανεμφανίστηκαν, μετά και τη νευρικότητα και οι δύο ομάδες -που χαμήλωσαν το σχήμα τους- έδειξαν να βραχυκυκλώνουν επιθετικά. Για να πετύχουν ξανά πόντο πέρασαν περίπου 3΄ με τον Παναθηναϊκό να κάνει πάλι την αρχή με τον Καλάθη (43-38, 25+΄). Οι παίκτες του «Ζοτς» συνέχισαν να παίζουν άμυνα 1-4 με τον Καλάθη και ανάγκασαν και τον Λαβρίνοβιτς να υποπέσει στο 4ο φάουλ του, το ίδιο και ο Ράκοβιτς με το σκορ να είναι στο 47-38. Ο Μπατίστ έγραψε το 49-38 (2΄.50΄΄ πριν τη λήξη) και ο Φώτσης με ένα ακόμη τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους (52-40) και έγινε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 13 πόντους. Μος, Χέρστον και Καουκένας αποφάσισαν να την... τραβήξουν από το βούρκο (54-47, 33΄΄) και να «σπάσουν» το 11-2 σερί των Πρωταθλητών Ελλάδος.
Τους... τελείωσε
Ένα δίποντο του Καλάθη, ο οποίος είναι πολύ «ανεβασμένος», και ένα τρίποντο του Διαμαντίδη ήταν η ιδανική αρχή για το «τριφύλλι» (61-52), αλλά η Σιένα άρχισε να παίζει ζον πρες. Ο Στόουνρουκ το τιμώρησε (61-55) και ο Νικ φτάνοντας τους 19 πόντους «απάντησε» (64-55, 35΄), την ώρα που ο Διαμαντίδης εξακολουθούσε να μεγαλουργεί στην άμυνα. Έτσι «πέταξε» εκτός ματς τον Λαβρίνοβιτς. Ο τελευταίος έκανε το 5ο φάουλ του και  4΄.30΄΄ πριν το τέλος αποβλήθηκε (68-57). Ο Καουκένας όμως παρέμενε στο παρκέ και με τρίποντο και βολή μείωσε (68-61). Ο Μπατίστ και Ράκοβιτς «απάντησαν» -εις διπλούν- εκατέρωθεν (72-65, 38΄) και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Τα 2 λάθη του Περπέρογλου έδωσαν την ευκαιρία στους Ιταλούς να φτάσουν στο -5 με τον Ράκοβιτς πάλι, αλλά ξανά ο Μαικ ήταν εκεί (74-67, 39΄) και ο Παναθηναϊκός άρχισε να «σφραγίζει» τη νίκη, καθώς η Σιένα ήταν άστοχη. Με δύο βολές ο Διαμαντίδης έκανε το 76-67, με άλλη μία ο Φώτσης το 77-67 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο Καουκένας έγραψε το τελικό 77-69.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 40-36, 56-47, 77-69
Διαιτητές: Μιτχάνα (Ισπανία), Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Λοτερμόζερ (Γερμανία)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 16, Φώτσης 14(2), Σάτο 6(1), Νίκολας 3(1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας 6, Καλάθης 17.
Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 7, Ζήσης 4, Χέρστον 12(2), Καραρέτο 2, Ράκοβιτς 10, Λαβρίνοβιτς 7(1), Καουκένας 13(1), Ρες, Ακιντέλε 4, Γιάριτς, Στόουνρουκ 4, Μος 6.

Η εξέλιξη του αγώνα

40' 77-69 Τελικο

39' 72-67
38' 72-65
39' 72-67 38' 72-65

39' 72-67 38' 72-65 Ράκοβιτς
38' 72-63 Μπατίστ
36' 68-61
Με τριποντο και φάουλ του Καουκένας
36' Τάιμ άουτ
35' 66-57
Δυο βολές ο Βουγιούκας
34' 64 -55 Καλάθης
33' 62-55
Με μία εύστοχη βολή του Βουγιούκα
33' Τάιμ αουτ Παναθηναϊκός
33' 61-55 3ποντο Στόουνρουκ
32'  61-52
3ποντο του Διαμαντίδη
31' 58-50
Καλάθης
31' 56-50
3ποντο του Χέρστον
30' 56-47 τέλος 3ου δεκαλέπτου
29' 56-47
Καλάθης
29' 54-47
Με βολές του Καουκένας
29' 52-45
28' 52-40
Με 3ποντο του Φώτση
28' 49-38
Με δυο βολές του Μπατίστ
27' 47-39
Μπατίστ
27' 45-38
Καλάθης λέι απ
26' 43-38
Με μια εύστοχη βολή του Καλάθη
25'
4ο φάουλ του Λαβρινόβιτς
25'
Τρία λεπτα χωρίς καλάθι στο μάτς
23' Πολύ νευρικότητα και απο τις δυο ομάδες. Πολλά τα λάθη
22' 42-38
με καλάθι του Μος
3o Δεκάλεπτο
Αρκετά βελτιωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα του, μείωσε τα λάθη και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ έχοντας μάλιστα σε κακή μέρα επιθετικά το Διαμαντίδη

20' 40-36 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
19'
40-36 με βολή του Φώτση
19' 39-36
Ακιντέλε
19' 39-34
Με μια βολή του Διαμαντίδη. 1ος πόντος του αρχηγού
19' 38-34
18' 35-34
Μειωσε ο Χέρστον
18' 35-32
Με νέο 3ποντο του Περπέρογλου
18' 32-30
17' Τάιμ αουτ Σιένα
17' 29-30
Με νέο γκολ-φάουλ του Καλάθη
17' 27-30
Απάντησε ο Βουγιούκας
16' 24-30
Με γκολ -φάουλ του Μακ Κάλεμπ
16' 24-27
Περπέρογλου
15' Άλλο ενα επιθετικό για τη Σιένα που φτάνει τα 10
15' Τάιμ αουτ Σιένα
14'
3ο φάουλ του Λαβρινόβιτς
14' 22-26
Μειώνει ο Καλάθης με 2 βολές
13' 20-23
3ποντο του Νίκολας και αντιαθλητικό στο Σάτο
13' 17-23
Με μία βολή του Ακιντέλε
13' Ο Πιανιτζιάνι ρίχνει το Μακ Κάλεμπ στο ματς
11' 17-22
Εύστοχος στη μια βολή ο Καουκένας
2ο Δεκάλετο
10' 17-21
με σουτ του Ζήση στην εκπνοή
9' 17-19
Δύο βολές του Καλάθη
9'  15-19
με λέι απ του Ζήση
8' 13-17
Καουκένας
8'
  Η Σιένα έχει κερδίσει κατα κράτος τη μάχη των ριμπάουντ
8' 13-15
με δύο βολές του Μπατίστ
7' 11-15
 Άστοχος και ο Μπατίστ, εβαλε μονο τη μια βολή
6' 10-15
Καουκένας
5'  Τηλεοπτικό Τάιμ άουτ