Ισοπαλία στο "Ελ Πάσο" για τον Πιερικό, 1-1 με Καλλιθέα - η συνέντευξη τύπου - Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής - Βαθμολογία -

Δευτέρα 7 Μαρτίου 2011

Με έναν πολύτιμο βαθμό επέστρεψε από το “Ελ Πάσο” της Καλλιθέας ο Πιερικός που αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1, με τους ουραγούς της κατηγορίας, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Football League. Η νεανική... ομάδα της Καλλιθέας μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα του Πιερικού στα πρώτα λεπτά, είχε την υπεροχή, η οποία “καρποφόρησε” στο 33' με τον Κισκαμπάνη να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά. Το ημίχρονο πάντως θα μπορούσε να λήξει ισόπαλο αν δεν ακυρωνόταν γκολ του Μιλόσκοβιτς ως οφσάιντ.
Στην επανάληψη, ο Πιερικός ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Χατζή στο 69'. Η ομάδα του Σταύρου Διαμαντόπουλου θα μπορούσε να πάρει
το “τρίποντο” αν ο Μιλόσκοβιτς στο 76' δεν αστοχούσε σε κενό τέρμα. ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-1
(30' Κισκαμπάνης κεφ - 69' Χατζής κεφ)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπετσόγλου (Κορινθίας), Ζαρκοβίτης (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τεγούσης, Παραράς - Πέτρου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΔΟΚΑΡΙΑ: 7' Πλατέλας (κεφ)
Το "φιλμ" του αγώνα: 5΄Σουτ του Πλατέλα από πλάγια, ο Γουμάγιας μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. 8' Δυνατό σουτ από τον Πλατέλα, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Πιερικού.
18' Από εκτέλεση φάουλ του Πλατέλα, ο Παραράς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γουμάγια.
25' Γυριστό σουτ του Μαρουκάκη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της Καλλιθέας, εύκολα μπλόκαρε ο Γουμάγιας.
27' Κεφαλιά του Κισκαμπάνη, η μπάλα πέρασε άουτ.
33' ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Κισκαμπάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Καλλιθέα.
35' Ο Κωνσταντινίδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Τακίδη, όμως δεν κατόρθωσε να σκοράρει.
44' Ο Μιλόσκοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Καλλιθέας, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
48' Ο Παραράς παραλίγο να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
59' Ο Πουρτουλίδης σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τακίδη.
69' ΓΚΟΛ! 1-1: Με κεφαλιά ο Χατζής "νίκησε" τον Τακίδη και ισοφάρισε για τον Πιερικό.
74' Σουτ του Μαρουκάκη, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού του Πιερικού "παίζετε" είπε ο Σελίμος.
76' Ο Μιλόσκοβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή βρέθηκε κοντά στο γκολ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
77' Σουτ του Σταύρου, μπλόκαρε ο Γουμάγιας.
(πηγή: onsports.gr)
Οι συνθέσεις των ομάδων: Καλλιθέα (Γεωργουλόπουλος-Καραδήμος): Τακίδης, Αρκούδας, Τζωρμπατζάκης, Κισκαμπάνης, Παραράς, Τεγούσης (86' Φαμπίνιο), Καλτσάς,
Ηρακλής (66' Σταύρου), Πλατέλλας, Μαρουκάκης, Μουρατίδης (76' Παπαναστασίου).
Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου (63' Καλαγκάνης), Κοντέων, Πέτρου, Χατζής, Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Μιλόσκοβιτς (90'+ 2'Τασίδης), Πέντα, Κωνσταντινίδης (46' Πουλάκος).

Καλλιθέα-Πιερικός 1-1: η συνέντευξη τύπου
Κυριακή, 06 Μάρτιος 2011 20:18
Σταύρος Διαμαντόπουλος (προπονητής Πιερικού): «Καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στην Καλλιθέα οποία έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο η κάθε μια.
Είχαμε κάποιες καλές στιγμές να πάρουμε το ματς αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Και οι δύο ομάδες θέλαμε τη νίκη, όμως δεν τα καταφέραμε, να δώσω συγχαρητήρια και στον προπονητή της ομάδα τον Λούκα Καραδήμο, από εκεί και πέρα κοιτάμε το μέλλον».
Λουκάς Καραδήμος (προπονητής Καλλιθέας): «Τι να πω αυτή η ισοπαλία, ήταν το τελευταίο χαρτί στην υπόθεση παραμονή. Αν είχαμε κάποιες ευκαιρίες να κάνουμε το θαύμα και να παραμείνουμε στην κατηγορία, μετά από αυτό το αποτέλεσμα εξανεμιστήκαν.
Είπα στους παίκτες μου ότι αν δεν βάλουμε γκολ τα πράγματα είναι δύσκολα, κάτι που έγινε. Η ισοπαλία για εμάς ήταν σαν ήττα. Τώρα πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα.
Και να δούμε μαζί με τη διοίκηση τι πρέπει να κάνουμε. Να δώσω συγχαρητήρια στον Πιερικό».
Γιώργος Γκουγκουλιάς (ποδοσφαιριστής Πιερικού): «Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και στον προπονητή μου, καθώς και στην ομάδα της Καλλιθέας».
πηγή: onsports.gr