Σώθηκε και τον άφησε εκτός διεκδίκησης του τίτλου - ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΣΦΠ 1-0

Κυριακή 7 Μαρτίου 2010

ΚΥΡΙΑΚΗ 7-3-2010
novasports.gr
Ιακομπ, Κομπαγιάσι και Μάρα πανηγυρίζουν... Νίκη σωτηρίας πέτυχε ο Ηρακλής που επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 1-0 και άφησε τους "ερυθρόλευκους" πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή και στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εκπληκτικός ο Φερνάντέζ που με τις επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε Μάρα με πέναλτι στο 6'.

Ο Γιόζεφ Μπουμπένκο χρησιμοποίησε τον Φερνάντέζ στη θέση του τερματοφύλακα, τον Παπαζαχαρία στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Μάρτος στο αριστερό και τους Λέκι, Κατσαμπή στο κέντρο. Αμυντικό χαφ ήταν οι Καρλίνιος, Πίτου Γκαρσία και ο....Μάρα λίγο μπροστά τους. Στα άκρα της μεσαίας γραμμής ήταν οι Κομπαγιάσι, Μιλάνο με τον Ιάκομπ να αποτελεί τη μοναδική αιχμή του δόρατος.

Ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Νικοπολίδη κάτω από τα γκολπόστ, τους Πάντο (δεξιά), Ραούλ Μπράβο (αριστερά) στα άκρα της άμυνας, ενώ το κεντρικό δίδυμο ήταν οι Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος. Τοροσίδης και Στολτίδης ήταν τα αμυντικά χαφ και ο Μαρέσκα σε ρόλο οργανωτή λίγο μπροστά τους. Λούα Λούα και Λεονάρντο ήταν στα άκρα της μεσαίας γραμμής και ο Ντάρμπισιρ μοναδικός προωθημένος.

Ο Ηρακλής από το πρώτο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις τους, πιέζοντας ψηλά, έχοντας κλείσει τους "ερυθρόλευκους" στην περιοχή τους. Η υπεροχή δεν άργησε να καρποφορήσει, καθώς στο πέμπτο λεπτό ο Μέλμπεργκ τράβηξε μέσα στην περιοχή τον Κομπαγιάσι και ο Δαλούκας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μάρα εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών και έβαλε τους "κυανόλευκους" από νωρίς σε θέση οδηγού στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο το σουτ του Λούα Λούα στο όγδοο λεπτό δεν βρήκε στόχο, στην πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση. Ο Κονγκολέζος ήταν και ο μοναδικός παίκτης που απείλησε την εστία του Πορτογάλου, όταν στο 35' με φάουλ ανάγκασε τον γκολκίπερ του Ηρακλή να πέσει στη δεξιά του γωνία και να διώξει.

Οι γηπεδούχοι είχαν δώσει χώρο στους παίκτες του Μπάντοβιτς, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Φερναντέζ. Οι γραμμές των φιλοξενούμενων απείχαν η μία από την άλλη και η μπάλα πήγαινε μπροστά μόνο με γεμίσματα και από τις ατομικές ενέργειες του Λούα Λούα. Ετσι η κατοχή του Ολυμπιακού αποδείχτηκε άκαρπη, ενώ ο Ηρακλής που είχε κλειστεί πίσω, πέτυχε το στόχο του και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διατηρήσει το 1-0. Αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κάτι καλύτερο, απέναντι στην άμυνα των πρωταθλητών που έδειξε αρκετές φορές να τα έχει χαμένα.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπάντοβιτς άλλαξε το σύστημα της ομάδος του από 4-5-1 σε 4-4-2 με τον Μήτρογλου να παίρνει τη θέση του Πάντου στο παιχνίδι και τον Τοροσίδη να μετατίθεται στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, αλλά δεν είχε κίνηση στο παιχνίδι του. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν στατικοί, γι αυτό και πέρασε στην αναμέτρηση ο Ζαϊρί, μήπως και μπορέσει να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Ηρακλή. Ο Μαροκινός το κατάφερε, αναγκάζοντας τον Μπουμπένκο να σηκωθεί αρκετές φορές από τον πάγκο του για να φωνάξει στους παίκτες του.

Ο τεχνικός του Ηρακλή δεν άργησε να πραγματοποιήσει την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο, ρίχνοντας στη μάχη τον Επστάιν στη θέση του Κομπαγιάσι, θέλοντας με τον γερμανό αν βγει στην αντεπίθεση. Ο "Γηραιός" κλεισμένος πίσω και υπό την ασφυκτική πίεση των "ερυθρόλευκων, δεν μπορούσε να περάσει το κέντρο και μόλις δύο φορές μπόρεσε να βγει στην αντεπίθεση.

Ο Ολυμπιακός είχε την καθολική υπεροχή και αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, ωστόσο ο Φερνάντέζ κατέβασε τα ρολά με τις εκπληκτικές του επεμβάσεις και κράτησε μέχρι το τέλος ανέπαφη την εστία του.

Γήπεδο: "Καυτανζόγλειο στάδιο"
Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλία)

Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερναντέζ, Μάρτος, Κατσαμπής, Λέκι, Παπαζαχαρίας, Κομπαγιάσι (61' Επστάιν), Καρλίνιο, Πίτου Γκαρσία (73' Ριμόλντι), Μάρα, Μιλάνο (82' Γιάντσης), Ιάκομπ.
Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Πάντος (45' Μήτρογλου), Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Ραούλ Μπράβο, Στολτίδης, Μαρέσκα, Τοροσίδης, Λούα Λούα, Λεονάρντο (58' Ζαϊρί), Ντάρμπισιρ (76' Γ. Παπαδόπουλος).

Η εξέλιξη του αγώνα

5' Σουτ Κατσαμπή έξω από την περιοχή, ο Νικοπολίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε
6' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Ο Μέλμπεργκ τράβηξε τον Κομπαγιάσι μέσα στην περιοχή και ο Δαλούκας έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον Σουηδό
6' 1-0ΓΚΟΟΟΛ Ο Μάρα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Νικοπολίδη, ο οποίος έπεσε στην αντίθετη πλευρά
8' Σέντρα Λεονάρντο από τα αριστερά, ο Ντάρμπισιρ άφησε για τον Λούα Λούα, ο οποίος από τα δεξιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων
16' Σουτ Λούα Λούα από μακρινή απόσταση, ο Φερνάντέζ μπλόκαρε εύκολα
22' Ο Ιάκομπ γύρισε από τα δεξιά, ο Παπαδόπουλος προ του Μιλάνο με προβολή έδιωξε σε κόρνερ
28' Σέντρα Λούα Λούα από τα δεξιά, το πλασέ του Τοροσίδη στην κίνηση δεν ήταν καλό, αλλά ο Μάρτος δεν άφησε τον Φερνάντέζ να μπλοκάρει και προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι. Η μπάλα δεν έφυγε εκτός περιοχής, ωστόσο το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε ο Λεονάρντο από τα αριστερά ήταν άστοχο
30' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Πίτου Γκαρσία για διαμαρτυρία
35' Φάουλ Λούα Λούα, ο Φερνάντέζ έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
36' Σουτ Μάρα από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Νικοπολίδη
40' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚίτρινη στον Πάντο για φάουλ στον Μάρα

45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μήτρογλου στη θέση του Πάντου
51' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Παπαδόπουλο για φάουλ στον Πίτου Γκαρσία
53' Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Τοροσίδης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, ο Λεονάρντο έστρωσε στον Στολτίδη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι
54' Σουτ Τοροσίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
56' Σέντρα από τα δεξιά, ο Μήτρογλου από το σημείο του πέναλτι γύρισε, αλλά ο Φερνάντέζ βγήκε γρήγορα και πρόλαβε τον Ντάρμπισιρ που ετοιμαζόταν με κεφαλιά να απειλήσει
58' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ζαϊρί στη θέση του Λεονάρντο
61' ΑΛΛΑΓΗ Ο Επστάιν στη θέση του Κομπαγιάσι
64' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Λούα Λούα για φάουλ στον Πίτου Γκαρσία
65' Σέντρα Μαρέσκα, ο Ζαϊρί στόπαρε με το στήθος και επιχείρησε το γυριστό σουτ από τη γραμμής της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
67' Σέντρα Ζαϊρί από τα αριστερά, ο Μήτρογλου έστρωσε στον Μάρέσκα, ο Φερνάντέζ με το στήθος απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ιταλού
71' Αντεπίθεση του Ηρακλή ο Επστάιν έφυγε από τα αριστερά και επιχείρησε το σουτ βλέποντας τον Νικοπολίδη εκτός εστίας , αλλά ο Τοροσίδης έβαλε το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ
72' Σέντρα Ζαϊρί από τα αριστερά ο Μήτρογλου πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και ανενόχλητος επιχείρησε την κεφαλιά, ο Φερνάντέζ έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ
73' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ριμόλντι στη θέση του Πίτου Γκαρσία
76' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη θέση του Ντάρμπισιρ που ζήτησε αλλαγή, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο δεξί του πόδι
77' Ο Λούα Λούα κέρδισε τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή, ο Μήτρογλου επιχείρησε το σουτ, ο Μάρτος έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ, καθώς ο Φερνάντέζ είχε βγει εκτός εστίας
77' Σέντρα Ραούλ Μπράβο από τα δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Τοροσίδη στην καρδιά της άμυνας ο Φερνάντέζ πετάχτηκε στη δεξιά του γωνία και με το ένα χέρι έδιωξε
78' Αντεπίθεση του Ηρακλή, ο Ιάκομπ μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
82' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γιάντσης στη θέση του Μιλάνο
84' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ιάκομπ
89' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Φερνάντέζ για καθυστέρηση
89' Ο Μήτρογλου έφυγε από το παιχνίδι, καθώς η αιμορραγία στη μύτη δεν σταματούσε
90' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ κόκκινη κάρτα Δεύτερη κίτρινη και αποβολή του Ιάκομπ για φάουλ πάνω στον Στολτίδη