Champions League: Ρούμπιν Καζάν-Παναθηναϊκός 0-0

Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2010

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με την Ρούμπιν Καζάν στο «Τσεντράλνι» και ουσιαστικά κυνηγά πλέον την τρίτη θέση στον όμιλο που οδηγεί στο Europa League. Οι «πράσινοι» παρέμειναν στην τελευταία θέση με δύο βαθμούς και μόνο σε θαύμα μπορούν πλέον να ελπίζουν (δύο σερί νίκες και συνδυασμό αποτελεσμάτων) σε.. πρόκριση στους «16». Το «τριφύλλι», αν και στάθηκε καλά αμυντικά, δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα ..
περισσότερο από το παιχνίδι, καθώς ρίσκαρε μετά το 80' και έχασε μόλις μία μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Σίντνεϊ Γκοβού στο 83'. Πλήγμα με Μπουμσόνγκ, που αντικαταστάθηκε στο 58'  από τον Μαρίνο.
Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, με σαφή πρόθεση να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και να «χτυπήσει» την Ρούμπιν στις αντεπιθέσεις. Η Ρούμπιν είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας τρεις καλές φάσεις μπροστά από την εστία του Τζόρβα (15' Κορνιλένκο, 40' Ριαζάντσεφ, 41' Κορνιλένκο), με τον διεθνή τερματοφύλακα να απομακρύνει τον κίνδυνο στις πρώτες δύο περιπτώσεις. Ο Κασάεφ, όπως και στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, ταλαιπωρούσε την άμυνα του Παναθηναϊκού, αποτελώντας τον καλύτερο παίκτη των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, με τον Σισέ να είναι αποκομμένος στην κορυφή της επίθεσης, με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν ουσιαστικά τον Ριζικόφ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να αμύνεται καλά και την Ρούμπιν να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ τραυματίστηκε στο 58' (αισθάνθηκε τράβηγμα στον δικέφαλο) και αντικαταστάθηκε από τον Μαρίνο, αλλαγή που έφερε τον Βύντρα στο κέντρο της άμυνας και τον Μαρίνο να καλύπτει το δεξιό άκρο. Το παιχνίδι άνοιξε μετά το 75', με τους «πράσινους» να απειλούν στο 77' με το σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα (μπλόκαρε ο Ριζικόφ) και τους γηπεδούχους να χάνουν διπλή ευκαιρία με τους Ριαζάντσεφ (78') και Νάβας (79') να αποτυγχάνουν να νικήσουν τον Αλέξαντρο Τζόρβα. Ο Νίκος Νιόλιας αποφάσισε να ρισκάρει και στο 80' πέρασε ως αλλαγή τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο στη θέση του Γιώργου Καραγκούνη και τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έχασε την σπουδαιότερη ευκαιρία του, με την κεφαλιά του Σίντνεϊ Γκοβού να περνά μόλις άουτ. Τα υπόλοιπα λεπτά πέρασαν χωρίς σπουδαία φάση (ο Τζόρβας μπλόκαρε την κεφαλιά του Μάρτινς στο 84') και έτσι το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτητής: Τόνι Σαπρόν (Γαλλία)

Κίτρινες: Βύντρα, Καραγκούνης (χάνει το ματς με τη Μπαρτσελόνα), Μαρίνος

Οι συνθέσεις
:

Ρούμπιν Καζάν (Κούρμπαν Μπερντίεφ)
: Ριζικόφ, Ανσάλντι, Ριαζάντσεφ, Κασάεφ (72΄ Καραντενίζ), Σέζαρ Νάβας, Νομπόα, Καλεσίν, Μποκέτι, Νάτσο, Κάρλος Εντουάρντο (73΄ Μάρτινς), Κορνιλένκο (87΄ Μεντβέντεφ)

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας)
: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Κατσουράνης (80΄ Χριστοδουλόπουλος), Μπουμσόνγκ (58΄ Μαρίνος), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Γκαρσία (69΄ Γκοβού), Καραγκούνης, Σισέ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

19:30 Σέντρα στο παιχνίδι

2' Το σουτ του Σισέ κόντραρε στο τείχος της Ρούμπιν, μετά το έμμεσο που σφύριξε ο διαιτητής στο γύρισμα του Καλέσιν στον Ριζικόφ.

5' Ο Ριζικόφ μπλόκαρε την σέντρα σουτ του Σπυρόπουλου.

8' Το μακρινό σουτ του Νομπόα μπλοκάρει εύκολα ο Τζόρβας.

13' Το μακρινό σουτ του Καραγκούνη δεν ανησυχεί τον Ριζικόφ.

15' Ο Κατσουράνης κάνει το λάθος, ο Κορνιλένκο σουτάρει από πλάγια θέση, όμως ο Τζόρβας απομάκρυνε την μπάλα.

19' Ο Κασάεφ ταλαιπώρησε την άμυνα του Παναθηναϊκού, έστρωσε την μπάλα στον Νομπόα, το σουτ όμως του τελευταίου πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι του Τζόρβα.

22' Το δυνατό σουτ του Λουίς Γκαρσία σταματά στο σώμα αμυντικού της Ρούμπιν.

26' Το σουτ του Ανσάλντι δεν ανησυχεί τον Τζόρβα.

40' Ο Τζόρβας απομακρύνει την κεφαλιά του Ριαζάντσεφ, μετά την σέντρα του Καλέσιν.

41' Ο Κασάεφ σεντράρει από αριστερά, ο Κορνιλένκο πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

44' Το σουτ του Σιμάο καταλήγει άουτ.

20:15' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου: Ρούμπιν-Παναθηναϊκός 0-0

20:31 Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Το σουτ του Ανσάλντι περνά αρκετά μέτρα άουτ από την εστία του Τζόρβα.

48' Ο Κορνιλένκο γυρίζει την μπάλα παράλληλα με την εστία του Τζόρβα, όμως η φάση περνά χωρίς περαιτέρω κινδύνους για τον Παναθηναϊκό.

52' Το σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα μπλοκάρει εύκολα ο Ριζικόφ.

58' Ο Μαρίνος αντικαθιστά τον τραυματία Μπουμσόνγκ, που αισθάνθηκε τράβηγμα στον δικέφαλο. Η αλλαγή φέρνει ανακατατάξεις, καθώς ο Μαρίνος πάει δεξιά και ο Βύντρα παίρνει τη θέση του Γάλλου στο κέντρο της άμυνας.

59' Το σουτ του Σισέ περνά άουτ.

60' Το σουτ του Κορνιλένκο μπλοκάρει ο Τζόρβας.

62' Η Ρούμπιν άλλαξε ταχύτητα την μπάλα, ο Εντουάρντο πάσαρε στον Ριαζάντσεφ, όμως ο τελευταίος δεν κάνει κοντρόλ και ο Τζόρβας μπλόκαρε την μπάλα.

69' Ο Γκοβού αντικαθιστά τον Λουίς Γκαρσία.

71' Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα για φάουλ στον Κασάεφ.

72' Ο Τζόρβας μπλοκάρει την εκτέλεση φάουλ του Νομπόα.

73' Διπλή αλλαγή για την Ρούμπιν: ο Καραντενίζ στη θέση του Κασάεφ και ο Μάρτινς αντικαθιστά τον Εντουάρντο.

76' Κάρτα στον Καραγκούνη, που χάνει το επόμενο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα.

77' Το σουτ του Σιμάο μπλοκάρει ο Ριζικόφ.

78' Το σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα μπλοκάρει ο Ριζικόφ.

78' Ο Τζόρβας αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Ριαζάντσεφ.

79' Ο Καραντενίζ σεντράρει από αριστερά, ο Νάβας από κοντά δεν πιάνει καλά την μπάλα και ο Τζόρβας διώχνει με τα πόδια την μπάλα.

80' Ο Χριστοδουλόπουλος αντικαθιστά τον Καραγκούνη.

83' Η κεφαλιά του Γκοβού περνά μόλις άουτ, μετά την σέντρα από τα δεξιά του Χριστοδουλόπουλου.

84' Ο Τζόρβας μπλοκάρει την κεφαλιά του Μάρτινς.

85' Ο Μαρίνος αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

85' Τελευταία αλλαγή και για την Ρούμπιν: ο Μεντβέντεφ στη θέση του Κορνιλένκο.

87' Η κεφαλιά του Μποκέτι καταλήγει άουτ.

90' Ο Σισέ βγήκε στην αντεπίθεση, όμως η σέντρα του προς τον Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν κακή και ανακόπηκε.

92' Το σουτ του Χριστοδουλόπουλου περνά πολλά μέτρα άουτ από την εστία της Ρούμπιν.

93' Λήξη του αγώνα: Ρούμπιν-Παναθηναϊκός 0-0.