Λύγισε ο Ολυμπιακός

Δευτέρα 10 Μαΐου 2010

Ο Βασιλόπουλος μαρκάρει τον ΝαβάροΔΕΥΤΕΡΑ 1- ΜΑΙΟΥ 2010
Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Οι «Μπλαουγκράνα» νίκησαν με 86-68 στον τελικό της Ευρωλίγκα και κατέκτησαν το τρόπαιο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ κακοί στο επιθετικό κομμάτι, ενώ δεν είχαν το ...απαραίτητο πάθος.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα... έτρωγαν σίδερα και πήγαν σχεδόν πάντα πρώτοι σε κάθε διεκδικούμενη μπάλα. Γενικότερα η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ καλύτερη στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός άλλαξε το παιχνίδι του τελείως. Δεν ήταν γρήγορος και επιθετικός και προσπάθησε να νικήσει στο σετ παιχνίδι την Μπαρτσελόνα, κάτι που έμοιαζε εξαιρετικά δύσκολο.

Πάρα πολύ κακή ήταν η διαιτησία, που άφησε το σκληρό παιχνίδι της Μπαρτσελόνα και στον Ολυμπιακό τα έδωσε όλα. Αρκετές φορές εκτέθηκαν οι διαιτητές και με τις αποφάσεις τους στις διεκδικούμενες μπάλες. Πάντα έδιναν τη μπάλα στην Μπαρτσελόνα εκτός κι αν σηκωνόταν όλο το γήπεδο στο πόδι, μόνο τότε αναγκάζονταν να αλλάξουν τις αποφάσεις τους. Επίσης έκλεισαν τα μάτια σε όλα τα γκολ φάουλ του Ολυμπιακού...

Πάντως, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα ακόμα τραγικό ξεκίνημα σε αγώνα, όπως το έκανε σε όλη τη χρονιά. Μόνο που αυτή τη φορά ήταν τελικός Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν φοβισμένοι και άργησαν να ξυπνήσουν. Όταν το έκαναν η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και βασίστηκε στις� ορέξεις του Πιτ Μάικλ. Ο Αμερικάνος φόργουορντ ήταν πολύ καλός και γρήγορα η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους. Στο 7� η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 24-13, ενώ ο Λίνας Κλέιζα έκανε το δεύτερό του φάουλ ένα λεπτό αργότερα. Οι «Μπλαουγκράνα» έβγαλαν πολύ καλές συνεργασίες, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 28-19.

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε περισσότερο στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς με κάρφωμα που ξεσήκωσε τον κόσμο μείωσε στους επτά πόντους (35-28) τη διαφορά, αλλά ο Τσάβι Πασουάλ κάλεσε αμέσως σε τάιμα άουτ. Μόλις οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο πέτυχε τρίποντο.

Γενικά όποτε οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν κάτι καλό στο παρκέ, οι αντίστοιχοι της Μπαρτσελόνα είχαν απαντήσεις για όλα. Παπαλουκάς και Μπουρούσης βοήθησαν ούτως ώστε να μην ξεφύγει πολύ η διαφορά και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους «Μπλαουγκράνα» να προηγούνται με 11 πόντους (47-36) με τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο να φτάνει τους δώδεκα πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε υπερπροσπάθεια στην Τρίτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε 47-40 στο 23� και 52-47 στο 25' χάρη στην εξαιρετική του άμυνα. Στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι κάποια προβλήματα, αλλά η άμυνά τους ήταν πολύ καλή. Παρ' όλα αυτά, η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και επανέφερε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Μάλιστα, εν τέλει οι «Μπλαουγκράνα» κέρδισαν στο επί μέρους σκορ και αυτό το δεκάλεπτο, κλείνοντας με 64-50.

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε γρήγορα διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Μπαρτσελόνα με συνοπτικές διαδικασίες ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους (71-52) κι ένα πεντάλεπτο πριν από το φινάλε του αγώνα τα πάντα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 47-36, 64-50, 86-68

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Μπαζίλε 6 (2), Ρούμπιο 9 (1), Ναβάρο 21 (4), Βάσκεθ 6, Ν' Ντονγκ 7, Μόρις 8 (1), Σάδα 7 (1), Λόρμπεκ 8 (2), Μάικλ 14 (2), Γκριμάου.
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12, Πεν, Τσίλντρες 12 (3), Βούισιτς 2, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 9 (1), Χαλπερίν, Κλέιζα 13 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 10 (1), Σχορτσανίτης 6.