Ηττα από τη Σενεγάλη με κακή εμφάνιση ...2-0

Τετάρτη 3 Μαρτίου 2010

Τεταρτη 3-3-2010
Ντιά και Κυργιάκος σε φάση από το παιχνίδι Ελλάδα-Σενεγάλη Με ήττα ξεκίνησε την προετοιμασία της για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική μας ομάδα. Η Σενεγάλη χάλασε τη γιορτή που είχε στηθεί στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, καθώς επικράτησε του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με 2-0. Νιαγκ (72') και Εντάου (80') οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Ο Οτο Ρεχάγκελ, ο οποίος βραβεύτηκε από τον Σοφοκλή Πιλάβιο πριν την έναρξη της αναμέτρησης για τα 100 παιχνίδια στην Εθνική, παρέταξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 4-3-3. Ο Καπετάνος ήταν στην κορυφή της επίθεσης και οι Χαριστέας, Σαμαράς στα άκρα, ενώ στη μεσαία γραμμή η τριάδα ήταν οι τζιόλης, Κατσουράνης και Καραγκούνης.

Η Εθνική μας ομάδα δεν έθελξε με την απόδοση της σε κανένα σημείο. Είχε αργή ανάπτυξη με την μπάλα να μην φτάνει στην επίθεση. Βύντρα και Σπυρόπουλος από τα άκρα δεν πραγματοποίησαν καμία κούρσα για να βοηθήσουν μπροστά, ενώ η τριάδα στη μεσαία γραμμή αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Η Σενεγάλη δεν έδειχνε πρόθεση να πιέσει από την αρχή και είχε αρκεστεί να κρατάει τους παίκτες του Ρεχάγκελ μακριά από την περιοχή του Ντιαγέ. Επιθετικά ο Νιανγκ είχε ταλαιπωρήσει αρκετές φορές την άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και στο 28' άγγιξε το γκολ, ωστόσο ο Τζόρβας κατάφερε και βγήκε νικητής στη μεταξύ τους... μονομαχία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τέσσερις αλλαγές από τον Ρεχάγκελ, αλλά η εικόνα της Εθνικής μας ομάδας δεν βελτιώθηκε. Τα προβλήματα στην ανάπτυξη συνεχίστηκαν, ενώ η Σενεγάλη βρήκε τρόπο να "ξεκλειδώσει" την άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με τον Νιαγκ (72'), ο οποίος αυτή τη φορά βρήκε στόχο. Στο 80' ο Εντάο με φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά η Εθνική μας δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Ο Οτο Ρεχάγκελ δεν χρησιμοποίησε πολλούς από τους... νέους, καθώς Μανιάτης, Τζαβέλλας και Μαλεζάς έμειναν στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Αντίθετα από τον Καπετάνο, ο ποίος αγωνίστηκε σε όλο το πρώτο μέρος, ενώ Μάκος και Χριστοδουλόπουλος βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο για περισσότερο από 20 λεπτά.

Γήπεδο: "Πανθεσσαλοκό Στάδιο"
Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Ελλάδα (Οτο Ρεχάγκελ): 12.Τζόρβας (45' 1. Χαλκιάς), 5.Μόρας (69' 23. Μάκος), 11.Βύντρα, 4.Σπυρόπουλος, 16.Κυργιάκος, 6.Τζιόλης, 21.Κατσουράνης, 10.Καραγκούνης (45' 8. Παπαδόπουλος), 7.Σαμαράς (66' 22. Χριστοδουλόπουλος), 9.Χαριστέας (45' 17. Γκέκας), 20.Καπετάνος (45' 14. Σαλπιγγίδης).
Σενεγάλη (Αμαρά Τρορέ): 23.Ντιαγέ, 14.Φατί, 12.Μανγκάν (77' 4. Ντιακατέ), 20.Ντιαβαρά, 2.Ντραμέ, 17.Ταβάρες (83' 6. Τιουνέ), 5.Γκομίς (56' 18. Εντάου), 10.Ντιά (69' 19. Μπα), 9.Καμαρά Σ. (57' 3. Ντιούφ), 15.Καμαρά Ντ. (45' 7' Σόου), 8.Νιάνγκ.

Η εξέλιξη του αγώνα

2' Σουτ του Νιάνγκ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Τζόρβας μπλόκαρε εύκολα
5' Φάουλ Καραγκούνη από τον άξονα και αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
15' Η Εθνική μας ομάδα έχει την υπεροχή, αλλά δεν μπορεί να περάσει την μπάλα στην επίθεση
25' Η Σενεγάλη αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ η ελληνική ομάδα με μακρινές μπαλιές από την άμυνα προσπαθεί να βρει την τριάδα των επιθετικών
28' Κάθετη μπαλιά στον άξονα από τον Καμαρά, ο Νιανγκ απέναντι από τον Τζόρβα πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ της Εθνικής που είχε βγει στα όρια της περιοχής του απόκρουσε με τα πόδια. Ο Μόρας που ακολουθούσε έδιωξε σε κόρνερ
33' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Καραγκούνη επειδή κλότσησε την μπάλα
33' Φάουλ Νιανγκ από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
37' Αντεπίθεση της Εθνικής, ο Καπετάνος έβγαλε την παράλληλη μπαλιά προς το τέρμα από τα δεξιά, ο Σαμαράς δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει στην μπάλα στα δίχτυα
44' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντιαβαρά για φάουλ στον Χαριστέα
45' Ο Καραγκούνης εκτέλεσε πλασαριστά το φάουλ από τα δεξιά, ο Κατσουράνης επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Σόου στη θέση του τραυματία Καμαρά Ντ.

45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Χαλκιάς στη θέση του Τζόρβα
45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Χαριστέα
45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γκέκας στη θέση του Καπετάνου
45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Α. Παπαδόπουλος στη θέση του Κυργιάκου
51' Σουτ Κατσουράνη έξω από την περιοχή, ο Ντιαγέ έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε εύκολα
56' ΑΛΛΑΓΗ Ο Α. Παπαδόπουλος στη θέση του Κυργιάκου
56' ΑΛΛΑΓΗ Ο Εντάου στη θέση του Γκομίς
57' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντιούφ στη θέση του Καμαρά Σ.
61' Σέντρα Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Ντιαγέ έχασε την μπάλα από τα χέρια του, ο Κατσουράνης είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ εκτός εστίας και επιχείρησε την προβολή, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο
65' Φάουλ Νιαγκ από τον άξονα, ο Χαλκιάς έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε
66' ΑΛΛΑΓΗ Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Σαμαρά
69' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μάκος στη θέση του Μόρα
69' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπα στη θέση του Ντιά
72' 0-1ΓΚΟΟΟΛ Κάθετη μπαλιά του Μπα, ο Νιαγκ στα δεξιά της περιοχής πέρασε ανάμεσα από Σπυρόπουλο και Κυργιάκο που δεν κατάφεραν να τον κόψουν και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαλκιά
77' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντιακατέ στη θέση του Ντιά
80' 0-2ΓΚΟΟΟΛ Ο Εντάου με φάουλ από τα δεξιά έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Χαλκιά
83' ΑΛΛΑΓΗ Ο Τιουνέ στη θέση του Ταβάρες
85' Κάθετη μπαλιά του Κατσουράνη από τη μεσαία γραμμή, ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Ντιαγέ
89' Κάθετη μπαλιά του Νιαγκ, ο Ντιούφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε από τα αριστερά της περιοχής τον Βύντρα, ο ποίος επέστρεψε γρήγορα και επιχείρησε το σουτ, ο Χαλκιάς έδιωξε δύσκολα με τα πόδια
90' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη σε Σαλπιγγίδη και Ντραμέ που σπρώχτηκαν