Βοηθοί: Κουρομπιλιά (ΕΠΣ Καρδίτσας), Ναλμπάντης (ΕΠΣ Κιλκίς)
Γκολ: 38’ Μαρτίνεζ σουτ, 51’ Φρέντερικς σουτ, 82' Γκουγκουλιάς σουτ.
Κίτρινες κάρτες: Θάνος, Παντελιάδης, Γιαζιτζόγλου, Μαρτίνεζ-Ελ Χαλαουάνι.
Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Τασίδης, Εξουζίδης, Γιαζιτζόγλου, Παν2τελιάδης, Μακρής, Μαρτίνεζ, Πέντα (57’ Ρέγιες), Φρέντερικς (89’ Τσιτλακίδης), Θάνος (76’ Γκουγκουλιάς).
Στον πάγκο: Καρακούτσης, Κοντέων, Γκουγκουλιάς, Ρέγιες, Λαζαρίδης, Τσιτλακίδης, Πλάτανος.
Ιωνικός (Βασίλης Βούζας): Παγούδης, Κεφαλούκος, Μπέριος, Τσερκέζος, Γάλας (67’ Σιδέρης), Φουρτάδο, Παπαζούδης Απ., Παπαζούδης Σωτ. (32’ λ.τ. Λανγκλέ), Σάλτο, Μωραΐτης, Ελ Χαλαουάνι.
Στον πάγκο: Πουρής, Σιδέρης, Κριστόρι, Ευαγγελάτος, Πεδάνο, Λανγκλέ, Ρουσάκης
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
  • 7’ Σουτ του Γιαζιτζόγλου δυνατό, διαγώνιο, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παγούδη.
  • 25’ Σέντρα από τα αριστερά του Γιαζιτζόγλου, δεν πρόλαβε ο Πέντα να βρει τη μπάλα με το κεφάλι.
  • 28’ Από πλάγιο του Παντελιάδη από δεξιά, ο Φρέντερικς πηδάει ψηλότερα από όλους, πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 29’ Σουτ Χατζηζήση από μακριά, δεν αιφνιδιάστηκε ο Παγούδης που μπλόκαρε τη μπάλα.
  • 30’ Αντεπίθεση του Ιωνικού, ο Γάλας μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ αλλά ο Γουμάγιας σε ετοιμότητα απέκρουσε τη μπάλα.
  • 38’ ΓΚΟΛ! 1-0: Πλάγιο του Παντελιάδη από δεξιά, η μπάλα έσκασε μέσα στην περιοχή, κατέληξε στον Μακρή που έκανε το σουτ, η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα, έφτασε στον Μαρτίνεζ ο οποίος από κοντά στόπαρε και πλάσαρε επιτυχημένα κάνοντας το 1-0.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • 47’ Ο Λανγκλέ παρά λίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά
  • 47’ Ο Γιαζιτζόγλου πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ παίρνοντας τη μπουκιά από το στόμα του Φουρτάδο.
  • 49’ Σουτ του Φρέντερικς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Παγούδης.
  • 51’ ΓΚΟΛ! 2-0. Ατομική προσπάθεια του Φρέντερικς, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από το κέντρο, και με άψογο πλασέ από το ύψος του πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. 2-0.
  • 69’ Η μπάλα χτυπάει εμφανώς στο χέρι του Σιδέρη μέσα στην περιοχή, από προσπάθεια του Φρέντερικς, αλλά ο διαιτητής λέει «παίζετε».
  • 72’ Μακρινό σουτ του Φουρτάδο, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια.
  • 76’ Ο Γκουγκουλιάς περνάει στον αγώνα, στη θέση του Θάνου.
  • 82’ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Φρέντερικς από τη γωνία της μικρής περιοχής και δεξιά, ο Γκουγκουλιάς από τη γωνία της μικρής περιοχής και αριστερά με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παγούδη που είχε πέσει από την άλλη μεριά κάνοντας το 3-0.
  • 90’ Αντεπίθεση του Πιερικού με τελικό αποδέκτη τον Τσιτλακίδη ο οποίος πλασάρει από αριστερά αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παγούδη.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.
  • Ένεση ξυλοκαΐνης έκανε ο Πέντα προκειμένου να μπορέσει να παίξει χωρίς να νιώθει ενοχλήσεις στον ώμο. Μετά το 2-0 άφησε τη θέση του στον Ρέγιες.
  • Λίγος ο κόσμος για άλλη μια φορά στο γήπεδο της πόλης, με τους φιλάθλους να μη ξεπερνούν τα 1500 άτομα.
  • Περίπου 15 φίλοι του Ιωνικού παρακολούθησαν τον αγώνα ενισχύοντας την ομάδα τους.
  • Στο 10’ ο Παπαζούδης Απ. Τραυματίστηκε σε σύγκρουσή του με τον Μακρή και έλειψε από τον αγώνα για 5 λεπτά. Στο 32’ αποχώρησε.
  • Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύτηκαν οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές του Πιερικού Λάκης Παπαιωάννου και Πόλυς Φουλίδη από την ΠΑΕ ΠΙΕΡΙΚΟΣ, τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Κατερίνης, το σύλλογο παλαιμάχων του Πιερικού τους οργανωμένους φιλάθλους της ομάδας ΣΟΠ-Θύρα 5 και Club Μελανόλευκοι και τον Σύλλογο Φίλων Ιστορίας Πιερικού για την προσφορά τους στο πιερικό και γενικότερα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Η βράβευση έγινε με αφορμή την υποψηφιότητα των δύο παλαίμαχων ποδοσφαιριστών στις χρυσές ενδεκάδες της εποχής που έπαιξαν ποδόσφαιρο αλλά και την τελική ανάδειξη του Λάκη Παπαιωάννου στη χρυσή ενδεκάδα του 1980, στο διαγωνισμό που πραγματοποίησε ο τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΙ σε συνεργασία με τη Super League.