Επιβλητική νίκη της Καλλονής με 5-2 επί του Πιερικού και δύο δοκάρια - [Photostory] - Τα γκολ και οι καλύτερες στιγμές από το ΑΕΛΚ - Πιερικός [Video] - ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Δευτέρα 01 Απριλίου 2013

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Καλλονή η οποία επιβεβαίωσε το γεγονός ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, επικρατώντας 5-2 του Πιερικού και διατηρήθηκε μια ανάσα από τις... θέσεις των playoff.

Στο 13ο λεπτό του αγώνα ο Μανούσος με δυνατό σουτ τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Παπατόλικα.
Ένα λεπτό αργότερα ο εκ των κορυφαίων, Τζίμης Βλαστέλλης άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Μυτιλήνης με εύστοχο πλασέ έπειτα από ασίστ του Νίκου Γάλα.
goal-vlastellis Η συνέχεια, ήταν ανάλογη για την Καλλονή που συνέχισε να πιέζει ψηλά και στο 23' έφτασε και σε δεύτερο γκολ  με τον Δημοσθένη Μανουσάκη να πλασάρει εύστοχα. goal-manousaki Στο 29' ήταν η σειρά του Τζίμη Βλαστέλλη να σημαδέψει το δοκάρι της εστίας του Παπατόλικα με δυνατό σουτ εντός της μεγάλης περιοχής.
dokari
Στο 34’ ο Γιώργος Μανούσος ευστόχησε από τα 11 βήματα σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και  έκανε το 3-0. penalti-ston-manouso goal-manousos Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους δεν άργησε να έρθει καθώς ο Καθάριος στο 37’ μείωσε σε 3-1. goal-pierikos goal-pierikos-siderakis Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έσβησαν τις μηχανές και το πλήρωσαν, καθώς ο Ιορδανίδης στο 61’ έκανε το 3-2. goal-pierikos2 Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν για να πετύχουν ακόμα δύο γκολ. Ο Μανουσάκης στο 78’ πέτυχε τοπ δεύτερο προσωπικό του γκολ και έκανε το 4-2 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Μάρα στο 83’ για το τελικό 5-2. manousos-gonzales
Την εντυπωσιακή εμφάνιση της Καλλονής επισκίασε ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του Τόνι Γκονζάλες. Ο Ισπανός μέσος επέστρεψε μετά από απουσία 3 μηνών, ωστόσο δεν πρόλαβε να αγωνιστεί περισσότερο από 10 λεπτά και σε μια άτυχη για εκείνον στιγμή βρέθηκε στο χορτάρι του Ταρλά σφαδάζοντας από τους πόνους. Η σοβαρότητα της κατάστασής του θα διαπιστωθεί από τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί αύριο, ωστόσο από τις αντιδράσεις  τόσο του ίδιου όσο και των συμπαικτών του φάνηκε ξεκάθαρα πως έχει  υποστεί πολύ μεγάλη ζημιά
traumatismos-gonzales
Στις όμορφες στιγμές τις αναμέτρησης η βράβευση του Κώστα Αποστολίδη από την ΠΑΕ, ο οποίος αγωνίστηκε με μεγάλη επιτυχία στο παρελθόν με τα χρώματα της Καλλονής.
Συνθέσεις Σκόρερ: (ΑΕΛΚ) 14΄Βλαστέλλης, 23΄ 78΄ Μανουσάκης, 34΄ Μανούσος, 83΄Μάρα (Πιερικός) 37΄ Καθάριος, 61΄ Ιορδανίδης
ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Σιδεράκης, Κώτσιος (50' Βαλιός), Αναστασιάδης, Λαμπρόπουλος, Γάλας, Μαρσέλο, Κριπιντίρης, Γκόβας, Μανουσάκης, Βλαστέλλης (70' {Γκονζάλες λ.τρ. 80' Μάρα}), Μανούσος
Πιερικός (Γιώργος Φοιρός): Παπατόλικας, Νίκου (63' Ίτσιος), Ιορδανίδης, Λαζαρίδης (83' Καραγκούνης), Πολίτης, Αποστολίδης, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο, Μανίκας (77' Αργυρόπουλος), Καθάριος, Παπατόλιος
Διαιτητής: Μαλουτάς Δημήτριος (Ημαθίας) Βοηθοί: Κουντουρέλης Γεώργιος (Αθηνών), Κοσμάς Κωνσταντίνος (Αθηνών) 4ος: Παπαγεωργίου Νικόλαος (Αθηνών)