Μπάσκετ Α2 Ανδρών: Αρκαδικός - Πιερικός Αρχέλαος 87 - 82 // Πάλεψε μέχρι εσχάτων

Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2012

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Τρίπολης με τον Πιερικό Αρχέλαο να χάνει το παιχνίδι από τον τοπικό Αρκαδικό με 87-82 σ’ έναν αγώνα για γερά νεύρα που πήγε στον πόντο – πόντο και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της..
συνάντησης.Η ομάδα της πόλης μας πάλεψε το παιχνίδι απέναντι σε μια δυνατή ομάδα που είχε στο ρόστερ της τους αδελφούς Γκιζογιάννη που πραγματοποίησαν πολύ μεγάλη εμφάνιση πετυχαίνοντας 39 πόντους συνολικά.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ μεγάλη ευστοχία με 86% , 26/30 έναντι του Πιερικού που είχε μόλις 55% , με 11/20.

Αντίθετα ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν πολύ καλός στα τρίποντα και πέτυχε 9/14 έχοντας ευστοχία στα 4% και σε πολύ μεγάλη μέρα τον Μαλτέσιο που πέτυχε 25 πόντους.

Η συνολική εμφάνιση ήταν πολύ καλή σκόρπισε ικανοποίηση στις τάξεις της ομάδας και όλα δείχνουν ότι η ομάδα της πόλης μας θα πάει στην Πάτρα με ψηλά το κεφάλι και ό,τι ήθελε προκύψει απέναντι στην πανίσχυρη ιστορική ομάδα της Πελοποννήσου που βρισκεται σε τροχιά ανόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 20-15 με την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου να μην παραδίδει τα όπλα και να βρίσκεται συνεχώς σε απόσταση αναπνοής στο σκορ.

Στο ίδιο σκηνικό ακολούθησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μαλτέσιο να αρχίσει να ανεβάζει στροφές.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά και το παιχνίδι έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι όταν 38΄΄ πριν τη λήξη το σκορ έγινε 78-34

Το τελικό 87-82 έδωσε τη νίκη στον Αρκαδικό που πλασαρίστηκε στην 6η θέση έχοντας ελπίδες για πιθανή άνοδο στην Α1 ανδρών.

Στο παιχνίδι διαιτητές ήταν οι κ.κ. Διαμαντής, Τσώνος και Θεονάς.