Σάρωσε τα μετάλλια ο Αρχέλαος 5 χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα Ικανοποιημένος ο Γιάννης Κριζαλιώτης

Δευτέρα 4 Απριλίου 2011

Με δέκα αθλητές πήρε μέρος ο Αρχέλαος Κατερίνης στους προκριματικούς αγώνες Ελληνορωμαϊκής Πάλης που διεξήχθησαν στο κλειστό Γυμναστήριο Μίκρας την ....Κυριακή 3 Μαρτίου. Και οι δέκα αθλητές μπήκανε στα μετάλλια και κατάφεραν να προκριθούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα γίνει στην Κομοτηνή στις 30 Απριλίου. Μετά τις μεγάλες νίκες των εφήβων και των παίδων, ήρθαν και οι κατακτήσεις μεταλλίων των παμπαίδων, από παιδιά ηλικίας 8-12 ετών  και έτσι ο Αρχέλαος με τον προπονητή του και Ομοσπονδιακό προπονητή Γιάννη Κριζαλιώτη, απέδειξε για μια ακόμη φορά πόσο δυνατή ομάδα είναι σε όλες τις παιδικές ηλικίες. Κάτι που προσδίδει ένα ελπιδοφόρο μέλλον για το άθλημα στην περιοχή μας. Η συμμετοχή των αθλητών από όλη τη Β. Ελλάδα ήταν μεγάλη με κάποιες κατηγορίες να έχουν ακόμη και 20 διαγωνιζόμενους αθλητές, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους μικρούς παλαιστές του Αρχέλαου, οι οποίοι ήταν πολύ καλά προετοιμασμένοι τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά, να κατακτήσουν 5 χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλλια. Τα 5 χρυσά και την πρωτιά στην κατηγορία τους πήραν οι Χρήστος Μπάφραλης, Σάββας Γρηγοριάδης, Βασίλης Γκιμπής, Γιώργος Γεωργιάδης και Γιώργος Ξενίδης. Τα αργυρά μετάλλια και τη δεύτερη θέση πήραν οι Ελευθέριος Ευσταθιάδης, Γεώργιος Κωνσταντινίδης και Σωτήρης Λάμπρου. Το χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση πήραν οι Χρήστος Ζαπουνίδης και Γιώργος Καζαντζίδης.