Super League: AEK-Ολυμπιακός 1-0 - ΒΙΝΤΕΟ

Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ. Η «'Ενωση» με ένα γκολ του Μπλάνκο στην... εκπνοή της αναμέτρησης επικράτησε 1-0 των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι είχαν χάσει μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν στο 57' όταν ο Ντουντού έστειλε στο δοκάρι το κερδισμένο πέναλτι του Πάντελιτς από τον Λεονάρντο.
Οι δύο ομάδες φάνηκε ότι δεν βρίσκονται σε καλή μέρα με τα ατού τους εξουδετερωμένα και τα λάθη στη μεσαία γραμμή να διαδέχονται το ένα το άλλο. Χρειάστηκε να περάσει περισσότερο από μισή ώρα  για να δημιουργηθεί η πρώτη ευκαιρία, όταν στο 32' ο Μιραλάς ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και δεξιά, μπήκε στην περιοχή, όμως επιχείρησε να πλασάρει τον Αραμπατζή σκάβοντας τη μπάλα και ο νεαρός γκολκίπερ μπλόκαρε σχετικά εύκολα. Η ΑΕΚ απάντησε στην εκπνοή του ημιχρόνου όταν ο Γιάχιτς σέντραρε από τα δεξιά, ο Λεονάρντο πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι κι έπιασε σκαστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. 'Ετσι, μόνο με αυτές τις δυο σημαντικές φάσεις ολοκληρώθηκε ένα στείρο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ερνέτο Βαλβέρδε θέλησε να κάνει πιό απειλητική την ομάδα του, αντικαθιστώντας τον Φουστέρ με τον Πάντελιτς και ανακατεύοντας και πάλι την τράπουλα. Ο Μιραλάς πήγε αριστερά και ο Σέρβος πέρασε στην κορυφή, την ίδια ώρα που ο Μανόλο Χιμένεθ έψαχνε την επιθετικότητα με τις συνεχείς εναλλαγές ρόλων στην τριάδα Σκόκο, Μπερνς και Λεονάρντο, πίσω από τον Λυμπερόπουλο.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου (57') οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Λεονάρντο έριξε μέσα στην περιοχή τον Πάντελιτς και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. 'Ομως ο Ντουντού που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, σπαταλώντας τη μεγάλη ευκαιρία να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα.

Το υπόλοιπο διάστημα κύλησε με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν μία φλύαρη υπεροχή, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν, δείχνοντας επιπολαιότητα στην τελική πάσα. Από την άλλη η ΑΕΚ, έχοντας δυσκολία να βγει μπροστά με αξιώσεις, έδειχνε συμβιβασμένη με την ισοπαλία. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάτι ουσιαστικό, με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Χολέμπας στο 86', που υποχρέωσε τον Αραμπατζή σε δύσκολη επέμβαση.

'Ομως οι γηπεδούχοι «κτύπησαν» στην στιγμή που ο αντίπαλος δεν είχε χρόνο για αντίδραση. Ακριβώς στην εκπνοή ο Ντουντού δεν μπόρεσε να ανακόψει τον πιo φρέσκο Ντιόπ, ο οποίος μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή, απέφυγε και ένα... καπνογόνο (!) και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μπλάνκο, ο οποίος ήταν μόνος του μπροστά από την εστία του Πάρντο και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Καράμπελας, Λεονάρντο, Ντιόπ, Αραμπατζής - Ουρτάδο, Μοντέστο

AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Λεονάρντο, Μάκος (78' Γκερέιρο), Καράμπελας, Μπερνς (58' Μπλάνκο), Σκόκο (71' Ντιόπ), Λυμπερόπουλος, Γκέντσογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μοδέστο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Ουρτάδο, Ρόμενταλ (87' Φετφατζίδης), Ντουντού, Μιραλάς, Φουστέρ (46' Πάντελιτς), Ριέρα (22' Ιμπαγάσα).

Το φιλμ του αγώνα

Οι παίκτες της ΑΕΚ αποθέτουν ανθοδέσμες στη μνήμη οπαδού της ομάδας, που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα

19.30 'Eναρξη αγώνα

5' Πρώτη ενδιαφέρουσα φάση στο ντέρμπι. Ο Μανωλάς έβγαλε ωραία στον Σκόκο μέσα στην περιοχή από αριστερά, ο Αργεντίνος ξεπέρασε τον Μοδέστο, αλλά το παράλληλο με την εστία συρτό γύρισμα που επιχείρησε, κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο

8' Ο Χολέμπας μπαίνει μέσα στην περιοχή και επιχειρεί σέντρα σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει στα πόδια των αμυντικών και καταλήγει κόρνερ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αραμπατζή

12' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα

14' Eπικίνδυνη σέντρα-σουτ του Γιάχιτς αποκρούει ο Πάρντο

21' Διαγώνιο σουτ του Μιραλάς μέσα από την περιοχή και αριστερά, όχι τόσο δυνατό, μπλοκάρει ο Αραμπατζής

22' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα δεν μπορεί να συνεχίσει, λόγω ενόχλησης στον προσαγωγό και στη θέση του περνάει ο Ιμπαγάσα

32' Kίτρινη κάρτα στον Ουρτάδο

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μιραλάς. Ο Βέλγος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, όμως στο τετ α τετ με τον Αραμπατζή προσπάθησε να τον κρεμάσει με σκαφτό πλασέ και νικήθηκε από τον γκολκίπερ της 'Ενωσης

34' Σέντρα του Μάκου απο δεξιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Λυμπερόπουλος πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ

36' Κίτρινη κάρτα στον Μοδέστο

45+ Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λεονάρντο. Ο Γιάχιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος πετάχτηκε μόνος του κοντά στο σημείο του πέναλντι κι έπιασε σκαστή κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ

45+2' Λήξη πρώτου μέρους. 0-0

46' 'Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Πάντελιτς να μπαίνει στη θέση του Φουστέρ

56' Ο Λεονάρντο κρατάει από τη φανέλα τον Λεονάρντο και ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι. Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο

57' Ο Ντουντού εκτελεί την εσχάτη των ποινών αλλά στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

58' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο στη θέση του Μπέρνς

61' Ο Μάκος έκανε την κούρσα από αριστερά και μπήκε στην μικρή περιοχή, όμως από κοντά δεν σούταρε αλλά προσπάθησε να δώσει πάσα στον Σκόκο που ανακόπηκε από τον Μοδέστο

68' Κεφαλιά του Λυμπερόπουλου μετά από σέντρα του Μάκου από αριστερά, η μπάλα άουτ

72' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Σκόκο αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Ντιόπ

77'  Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ

78' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο στη θέση του Μάκου

79' Σουτ του Μπλάνκο μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόρνερ

84' Καλό σουτ του Χολέμπας αποκρούει ο Αραμπατζής και στη συνέχεια μπλοκάρει

85' Ο Ρόμενταλ αποχωρεί και στη θέση του περνάει ο Φετφατζίδης

90' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. 1-0. Ο Μπλάνκο από κοντά εκμεταλλεύται τη σέντρα του Ντιόπ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
90+4'. Ο Πάντελιτς σουτάρει άστοχα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0