ΑΡΗΣ - Πήρε αυτό που ήθελε (video + photos)

Παρασκευή 6 Αυγούστου 2010

Πήρε αυτό που ήθελε (video + photos)
Οι κίτρινοι ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τη Γιαγκελόνια και πέρασαν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ
Ο Άρης μπορεί να προβλημάτισε με την απόδοσή του στο χθεσινό παιχνίδι και να πήρε μία πρόκριση κυριολεκτικά στο…νήμα, ωστόσο σήμερα σε αντίθεση με άλλες ομάδες θα ...

δώσει το «παρών» στη Νιόν και ετοιμάζεται για την υπέρβασή του και την είσοδο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ
Ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ το έλεγε, αλλά ποιος τον άκουγε; Οι παίκτες του πάντως όχι. Πώς να εξηγήσει κανείς την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και πάθους από τους κίτρινους, που έδωσαν το δικαίωμα στους Πολωνούς να διεκδικήσουν επί ίσοις όροις την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Αργεντίνος είχε επιστήσει την προσοχή εδώ και μέρες στους ποδοσφαιριστές του, ζητώντας τους να δώσουν υπέρ το δεόν σημασία στη ρεβάνς και να μην επαναπαυτούν στο νικηφόρο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Οι κίτρινοι όμως παρουσιάστηκαν αδικαιολόγητα παθητικοί και σε καμία περίπτωση παθιασμένοι, με αποτέλεσμα να υποχρεώσουν τους 22.000 φίλους της ομάδας, που βρέθηκαν στο «Κλέανθης Βικελίδης» να καρδιοχτυπήσουν αρκετές φορές και να σταματήσουν ουκ ολίγες το πάρτι που είχαν στήσει στις κερκίδες από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό συνέβη φυσικά γιατί πολλοί παίκτες ήταν κατώτεροι του αναμενομένου, κυρίως οι ακραίοι μπακ Μίσελ και Νέτο και όλη η μεσαία γραμμή, παρασύροντας όλη την ομάδα με εξαίρεση τους Χαβίτο και Τσέζαρεκ, που ξεχώρισαν και ουσιαστικά οδήγησαν τον Άρη στην επόμενη φάση.
Ο Αργεντίνος εμπιστεύτηκε όπως αναμενόταν την ίδια ενδεκάδα, που είχε παρατάξει στην Πολωνία. Το σενάριο προέβλεπε και αυτή τη φορά γρήγορα γκολ για τους κίτρινους. Οι γηπεδούχοι τήρησαν αρχικά κατά γράμμα τις οδηγίες του Κούπερ και με συνεχείς εναλλαγές της μπάλας με κοντινές πάσες προσπάθησαν να διασπάσουν τη συμπαγή άμυνα της Γιαγκελόνια και να πετύχουν το τέρμα, που ουσιαστικά θα σφράγιζε την πρόκριση.
Ανοιξε λογιαριασμό
Στο 15’ ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του με τη φανέλα του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» έδωσε ένα δείγμα των φετινών του… ορέξεων και άνοιξε το σκορ. Ο Κάλβο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και στην προσπάθειά του να διώξει ο Μακουσέφσκι έστειλε την μπάλα πίσω. Ο επερχόμενος Κροάτης δεν έχασε ούτε δευτερόλεπτο και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το γκολ σε αντίθεση με ό,τι θα περίμενε κάποιος δε λειτούργησε αγχολυτικά.
Κόντρα και γκολ
Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το ρυθμό, αφού στάθηκαν άτυχοι και σε διάστημα περίπου 10 λεπτών ισοφαρίστηκαν. Ο Μπούκχαρντ σούταρε δυνατά η μπάλα χτύπησε στον Ρονάλντο Γκιάρο, άλλαξε πορεία και άφησε άγαλμα τον Σηφάκη κάνοντας το 1-1.
Επεισόδια και συλλήψεις
Το γκολ της Γιαγκελόνια πυροδότησε έξαλλους πανηγυρισμούς στους 300 φίλους της ομάδας. Όμως υπήρχαν και αρκετοί που ξέφυγαν, αφού άναψαν πυρσούς και τους εκτόξευσαν αναμμένους προς το πλήθος που βρίσκονταν στη Θύρα 1. Αμέσως υπήρξε επέμβαση των ΜΑΤ, που συλλάβανε με τη βοήθεια και των σεκιούριτι δύο άτομα. Μέχρι το ημίχρονο οι συλλήφθέντες βρίσκονταν δίπλα στον τέταρτο και στο ημίχρονο μεταφέρθηκαν εντός των αποδυτηρίων.
Επεσε η απόδοση
Τα επεισόδια επηρέασαν τους ποδοσφαιριστές, που δεν μπορούσαν να συνδυαστούν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Πρώτη καλή στιγμή πριν λήξει το ημίχρονο ήταν το σουτ του Γκρζιμπ, όμως ο Σηφάκης αυτή τη φορά δεν μπορούσε να απειληθεί και παραχώρησε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κάλβο έφτασε φάτσα με το 2-1 όμως ο Σαντομιέρσκι τον σταμάτησε.
Δε βάζει…μυαλό
Το παιχνίδι συνέχιζε να κυλά όπως στην Πολωνία. Ο Άρης «έκατσε» και οι Πολωνοί χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο κατάφεραν να απειλήσουν και να μπουν στο παιχνίδι. Στο 66’ η Γιαγκελόνια με ακόμα μία κόντρα πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μπουκχαρντ σούταρε, ο Νάφτι είδε την μπάλα να χτυπά πάνω του και ο Σηφάκης να καταλήγει στα δίχτυα. Το 1-2 πάγωσε για λίγο το γήπεδο, αφού όλοι άρχισαν να σκέφτονται το χειρότερο σενάριο. Αυτό του αποκλεισμού. Όλοι εκτός από το Κούπερ, που γρόγρες κινήσεις έβγαλε τον κουρασμένο από το πρώτο δεκάλεπτο Κάλβο και έβαλε τον Τσεσνάουσκις. Ένα λεπτό μετά την αλλαγή, στο 70’ ο Κροάτης κέρδισε πέναλτι σε μία φάση, που λειτούργησε πολύ καλά και πάλι η συνεργασία Κόκε-Τσέζαρεκ. Ο Ισπανός πάσαρε με το κεφάλι, ο Τσέζαρεκ έγινε αποδέκτης της μπάλας και ανατράπηκε. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να την εκτελέσει ο ίδιος, επιτυχώς, δίνοντας το δικαίωμα στους φίλους της ομάδας να ξεφυσήξουν ανακουφισμένοι. Το πέναλντι βέβαια άργησε να εκτελεστεί, αφού και πάλι οι προκλητικοί Πολωνοί στον πάγκο διαμαρτύρονταν συνεχώς, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Πρόμπιερζ. Από το 80’ και μετά οι Πολωνοί έκαναν ό,τι ήθελαν και ο Σηφάκης κράτησε κυριολεκτικά όρθιο τον Άρη, τόσο στα σουτ του Γκροσίτσκι, όσο και του Ερμές και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δύο ομάδες:
Aρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο (86' Κουλουχέρης), Γκιάρο, Ναφτί (78' Πρίττας), Κάλβο (69' Τσεσνάουσκις), Τόχα, Τσέζαρεκ, Κόκε, Μισέλ, Χαβίτο

Γιαγκελόνια (Μικάλ Πρόμπιερτς): Σαντομιέρσκι, Σκέρλα, Κούπιτς, Γκροζίτσκι, Χέρμες, Σίντκουι (46' Kατσχελάν), Νοραμπουένα, Μακουσέφσκι (51' Φρανκόφσκι), Γκρζίμπ, Μπούρκχαρντ (83' Λάτο), Κιγιάνσκας

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το παιχνίδι αρχίζει:
1' Ο Νοραμπουένα σουτάρει και η μπάλα περνά ψηλά άουτ
2' Ο Τόχα εκτελεί το πρώτο κόρνερ του Άρη στο παιχνίδι, όμως η φάση περνά χωρίς κίνδυνο για τους Πολωνούς
Οι κίτρινοι προσπαθούν με κοντινές μπαλιές να διασπάσουν την άμυνα των Πολωνών και να πετύχουν ένα γκολ, που θα κλειδώσει την πρόκριση.
Οι χαφ του Άρη δεν μπορούν ακόμα να δημιουργήσουν φάσεις. Χωρίς πρωτοβουλίες οι Νέτο-Κάλβο.
12΄Δεύτερο κόρνερ για τον Άρη, από την άλλη πλευρά αυτήν τη φορά με τον Κάλβο εκτελεστή, χωρίς κάτι καλό
13' Σουτ του Νάφτι ο Σαντομιέρσκι αποκρούει, αλλά χάνει την μπάλα ο Μίσελ προασπαθεί να πάρει το... ριμπάουντ αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη
14' Ωραία συνεργασία Κόκε-Τσέζαρεκ ο Κροάτης σουτάρει όμως η μπάλα περνά λίγο άουτ. Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους κίτρινους
15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 1-0 Φάουλ από τον Κάλβο, λάθος κεφαλιά του Μακουσέφσκι η μπάλα φτάνει στον Τσέζαρεκ και από κοντά με κεφαλιά κάνει το 1-0
23' Φάουλ του Μπούρχαρτ ο Σηφάκης κρατάει το μηδέν
24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ 1-1 Σουτ του Μπούρχαρτ η μπάλα κοντράρει στον Γκιάρο ξεγελά τον Σηφάκη και καταλήγει στα δίχτυα
Μεγάλη ένταση στην κερκίδα των Πολωνών. Το παιχνίδι διακόπηκε, αφού οι Πολωνοί πέταξαν πυρσούς προς το μέρος των φίλων του Άρη στη Θύρα 1 και αυτοί έσκασαν μέσα στο πλήθος. Οι άνδρες των ΜΑΤ επενέβησαν έγκαιρα και κατάφεραν να ομαλοποιήσουν την κατάσταση. Ένας Πολωνός τραυματίστηκε όχι όμως σοβαρά
30' Κίτρινη ο Σίντγκι για σκληρό φάουλ πάνω στον Χαβίτο
31' Κίτρινη κάρτα στον Τόχα
 Δύο συλλήψεις έχουν κάνει οι άνδρες της ασφάλειας. Οι Πολωνοί φίλαθλοι βρίσκονται δίπλα στον τέταρτο διαιτητή και στον έναν από τους δύο βρέθηκε πτυσσόμενο γκλοπ
Χωρίς μεγάλη φάση από το 25' αφού τα επεισόδια έχουν επηρεάσει και τους παίκτες
40' Ο Σηφάκης με σπουδαία επέμβαση λέει όχι σε σουτ του Γκρζίμπ και παραχωρεί κόρνερ
Δύο λεπτά καθυστερήσεις έδειξε ο τέταρτος διαιτητής
45+ Μεγάλη φάση για το 2-1 υπέρ του Άρη. Σουτ του Κάλβο ο Σαντομιέρσκι με ωραία επέμβαση παραχωρεί κόρνερ
Τέλος ημιχρόνου
46' Ο Καστσελάν περνά στο παιχνίδι
47' Ο Άρης μπαίνει δυνατά στον αγώνα και ο Κόκε σουτάρει, όμως η μπάλα περνά άουτ
48' Ο Πρόμπιερζ ετοιμάζεται να βάλει τον Φρανκόφσκι στον αγώνα
49' Η αλλαγή γίνεται και ο Πολωνός επιθετικός περνά στην θέση του Μακουζέφσκι
56' Κίτρινη στο Νάφτι
66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ 1-2 Απίστευτο γκολ και πάλι με κόντρα για τους Πολωνούς. Από φάουλ του Μπούκχαρντ η μπάλα βρίσκει στο Νάφτι και ξεγελά το Σηφάκη, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-2
69' Ο Τσεσνάουσκις στη θέση του Κάλβο. Ο Ισπανός δε βοήθησε και δε συνεργάστηκε όπως θα έπρεπε με τον Μίσελ
70' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ Ο Τσέζαρεκ ανατρέπεται εντός της περιοχής και κερδίζει πέναλντι
Ο διαιτητής αποβάλει τον προπονητή της Γιαγκελόνια Μίκαλ Πρόμπιερζ
75' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ Ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ πετυχαίνει το δεύτερο γκολ και κάνει το 2-2 απομακρύνοντας το ενδεχόμενο της παράτασης
76' Εκτός αγώνα ο Σκέρλα, που έχει κυριολεκτικά ματώσει τη φανέλα και περιμένει να αλλάξει
77' Ο Πρίττας ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του Νάφτι
Ο Σκέρλα επιστρέφει 11 εναντίον 11
78' Ο Πρίττας περνάει στη θέση του Τυνήσιου
80' Ο Γκροσίτσκι σουτάρει ο Σηφάκης με εντυπωσιακή απόκρουση λέει όχι και πάλι
82' Εκπληκτικός και πάλι ο Γκροσίτσκι ακόμα ένα σουτ ο Σηφάκης και πάλι παρών διώχνει με ωραίο τρόπο και κρατά το 2-2
Ο Κούπερ ετοιμάζει τον Κουλουχέρη στη θέση του Νέτο και ο έμπειρος αμυντικός του Άρη περνά στο παιχνίδι
85' Σουτ του Ερμές, ο Σηφάκης μπλοκάρει
90' Ανόητο φάουλ του Κουλουχέρη και πολύ άγχος στους φίλους του Άρη. Ο Φρνακόφσκι εκτέλεσε η μπάλα ψηλά άουτ