ΠΑΟΚ - ΦΕΝΕΡ 1-0 - Ανοιξε τα φτερά του για τους ομίλους (video)

Παρασκευή 20 Αυγούστου 2010

Ο Βιεϊρίνια χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚΠαρασκευή 20 Αυγούστου 2010
Εκπληκτικός ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει την Φενέρμπαχτσέ με 1-0 και να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ο "δικέφαλος" που για περισσότερο από μισή ώρα αγωνιζόταν με παίκτη ..
λιγότερο, λόγω αποβολής του Βιτόλο (57), επικράτησε χάρη στο εντυπωσιακό γκολ του Βιεϊρίνια στο 19'.

Η Φενέρ στα πρώτα λεπτά έδειξε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και να ελέγχει τη μεσαία γραμμή, την ώρα που οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδη από τα άκρα. Οι Τούρκοι, αν και είχαν την ελαφρά υπεροχή, δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Κρέσιτς και επέλεγαν μακρινά σουτ για να απειλήσουν.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ μετά από εντυπωσιακό σουτ του Βιεϊρίνια. Ωστόσο πολλά εύσημα ανήκουν στον Μπουσαϊντί, ο οποίος σε εκείνο το διάστημα ανέβαινε από τα δεξιά δίνοντας βοήθεια στην ανάπτυξη, ενώ από τα πόδια του ξεκίνησε και η φάση του γκολ. Ο "δικέφαλος" θα μπορούσε να είχε πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, αλλά στο 28' ο Σαλπιγγίδης από κοντά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, ενώ στο 45' ο Ιλχάν πάνω στη γραμμή με τάκλιν αυτοθυσίας κατάφερε και έδιωξε το σουτ του Μουσλίμοβιτς.

Τα πράγματα κυλούσαν όπως τα ήθελε ο Παύλος Δερμιτζάκης, ωστόσο τα πάντα χάλασαν στο 57' με την αποβολή του Βιτόλο. Οι Τούρκοι έχοντας παίκτη περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Νιάγκ. Ο ΠΑΟΚ κρατούσε το υπέρ του 1-0 χάρη στην πολύ καλή αμυντική του λειτουργία, αλλά και στις εκπληκτικές αποκρούσεις του Κρέσιτς.

Οσο περνούσαν τα λεπτά ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα και προς το τέλος του αγώνα με τις... επιθετικές αλλαγές του Δερμιτζάκη, άγγιξε και δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα ο Παπάζογλου στο 90' κατάφερε και αστόχησε ένα μέτρο μπροστά από την εστία και χωρίς να δέχεται πίεση από κανένα. Ωστόσο στην επόμενη φάση η Φενέρ έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, με τον Κρέσιτς να λέει για ακόμα μία φορά "όχι" στους αντιπάλους του.

Γήπεδο: Τούμπας
Διαιτητής: Μανουέλ Γκρέφε (Γερμανία)

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Ιβιτς (77' Φιλομένο), Σαλπιγγίδης (86' Παπάζογλου), Βιεϊρίνια, Μουσλίμοβιτς (60' Σορλέν)
Φενέρμπαχτσέ (Αϊκούτ Κοτσαμάν): Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκονούλ, Λουγκάνο, Ιλχάν, Σάντος, Κριστιάν, Σαχίν (80' Γκοκχάν), Αλεξ, Μεχμέτ Τοπούζ, Τσανέρ Ερκίν (70' Οζέρ), Σεντούρκ Σεμίχ (45' Νιάνγκ)

Η εξέλιξη του αγώνα

3' Φάουλ Αλεξ από τα αριστερά, ο Λουγκάνο στο δεύτερο δοκάρι νίκησε στον αέρα τον Μουσλίμοβιτς, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
5' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Τσανέρ Ερκίν για φάουλ στον Σαλπιγγίδη
7' Μακρινό σουτ του Ιβιτς, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι χωρίς να ανησυχήσει τον Βολκάν Ντεμιρέλ
13' Σουτ Βιτόλο στην κίνηση έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
15' Σέντρα σουτ του Λίνο από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
17' Ερκίν και Σεμίχ άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο πρώτος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο
1-0 19' ΓΚΟΟΟΛ Σέντρα Μπουσαϊντί από τα δεξιά, ο Σάντος έδιωξε με το κεφάλι στο πρώτο δοκάρι και ο Βιεϊρίνια με βολέ στην κίνηση από τα αριστερά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
21' Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Μουσλίμοβιτς πιεζόμενος επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Βολκάν Ντεμιρέλ μπλόκαρε εύκολα
22' Σουτ Σάντος έξω από την περιοχή, ο Κρέσιτς έδιωξε
26' Κάθετη πάσα του Πάμπλο Γκαρσία, ο Βιεϊρίνια έφυγε στην πλάτη της άμυνας από τα αριστερά, ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν καλό στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι
27' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Σεμίχ για αντικανονικό μαρκάρισμα
28' Σέντρα Λίνο από αριστερά, ο Σαλπιγγίδης μπροστά από την εστία πετάχτηκε, αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα
34' Σέντρα Βιεϊρίνια από αριστερά, ο Μουσλίμοβιτς δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να πλασάρει
44' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Λουγκάνο για διαμαρτυρία
45' Ο Ιβιτς εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ και έβγαλε τον Μουσλίμοβιτς μόνο με τον Βολκάν Ντεμιρέλ, ο Βόσνιος πλάσαρε και ο Ιλχάν πάνω στη γραμμή με τάκλιν αυτοθυσίας κατάφερε και έδιωξε

45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Νιάνγκ στη θέση του Σεμίχ
51' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Βιτόλο επειδή κράτησε από τη φανέλα τον Αλεξ
52' Φάουλ Τοπούζ, ο Κρέσιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
53' Κόρνερ Αλεξ από τα δεξιά, ο Κρέσιτς με γροθιές έδιωξε, ο Σαχίν αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι επιχείρησε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ απόκρουσε ενστικτωδώς
57' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ κόκκινη κάρτα Ο Βιτόλο στην προσπάθεια του να διώξει χτύπησε άθελα του τον Νιάνγκ και αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα
58' Φάουλ Αλεξ, ο Κρέσιτς έπεσε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
60' ΑΛΛΑΓΗ Ο Σορλέν στη θέση του Μουσλίμοβιτς
68' Σουτ Σορλέν από τα αριστερά της περιοχής.
69' Σουτ Σαχίν από τα δεξιά, ο Κρέσιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
70' ΑΛΛΑΓΗ Ο Οζέρ στη θέση του Ερκίν
73' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ιβιτς
74' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Βιεϊρίνια
77' ΑΛΛΑΓΗ Ο Φιλομένο στη θέση του Ιβιτς
80' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γκοκχάν στη θέση του Σαχίν
86' ΑΛΛΑΓΗ Ο Παπάζογλου στη θέση του Σαλπιγγίδη
90' Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, σουτ του Φιλομένο από τα αριστερά, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
90' Νέα αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια από τα δεξιά γύρισε στον Παπάζογλου, ο οποίος κατάφερε μπροστά από τη γραμμή του τέρματος με σουτ να στείλει την μπάλα πάνω από το δοκάρι
90' Σουτ Νιάνγκ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον αμαρκάριστο Τοπούζ, ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Κρέσιτς έπεσε στα πόδια του αντιπάλου του και απόκρουσε με το στήθος. Στη συνέχεια της φάσης ο Γκονούλ σούταρε από μακριά, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι